
B. premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek został doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uroczystość nadania mu tego tytułu odbyła się w poniedziałek w siedzibie tej uczelni z udziałem przedstawicieli świata nauki, polityki i samorządów.
„Najtrudniej być jakoś tam docenionym we własnym domu, to zawsze tak jest” - powiedział Jerzy Buzek po odebraniu dyplomu. Podkreślił, że to dla niego niezwykły i bardzo wzruszający moment. Jak przyznał, szczególnie poruszyło go zdanie w jednej z recenzji poprzedzającej przyznanie mu doktoratu honoris causa – że zbiera w swoim życiu rozproszone fragmenty dobra.
Witając uczestników uroczystości, rektor ŚUM prof. Tomasz Szczepański powiedział, że prof. Buzek jest symbolem demokratycznych przemian w Polsce, który „całym swoim życiem dał przykład, jak być dobrym Ślązakiem, Polakiem i Europejczykiem”. „Prof. Buzek jest człowiekiem, który buduje mosty współpracy i porozumienia, by dzielić się swym bogatym doświadczeniem. Jest to niezmiernie istotne w tych czasach, kiedy łatwo jest ludzi podzielić. Pan profesor był zawsze był tą osobą, która ludzi jednoczyła dla wspólnej sprawy, której na imię jest Polska” - dodał rektor. Jak mówił, uhonorowanie go tytułem honoris causa jest wyrazem uznania dla jego dokonań zawodowych, naukowych i życiowych, ale też podkreślenie jego roli jako polityka. Rektor ocenił też, że Buzek jest przykładem dla tych, którzy chcą uprawiać politykę dla dobra wspólnego.
Uczestnicząca w uroczystości minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że Jerzy Buzek jest dla niej od lat inspiracją, bo jest człowiekiem, który z nieudawaną ciekawością i empatią podchodzi do każdego człowieka, którego spotka jest na swojej drodze; cechuje go ciekawość ludzi i świata. „Staram się ciebie naśladować, jesteś chyba niedoścignionym wzorem, ale ćwiczenie czyni mistrza, więc naprawdę się staram” - zwróciła się do Buzka.
Minister przemysłu Marzena Czarnecka zaznaczyła, że Buzek jest na Śląsku ikoną. „To jest jedyna postać, która nie dzieli, a łączy i bez względu na to, po której stronie politycznej byśmy się nie znaleźli, wszyscy cenią i wiedzą ile pan prof. Buzek zrobił nie tylko dla regionu, ale i dla Polski” - wskazała. Jak oceniła, poniedziałkowa uroczystość to uhonorowanie dorobku naukowca i polityka, ale także wyraz wdzięczności i podziwu dla człowieka, który życie poświęcił dobru wspólnemu.
Wiceminister nauki Marek Gzik ocenił, że biografią Buzka można by obdarzyć co najmniej kilka osób i o każda z nich byłaby wybitna. Podkreślał jego zasługi w opozycji demokratycznej w czasach PRL, jako naukowca i polityka. „Zapominamy może o tym, ale to właśnie pan premier wprowadzał nas do NATO, co ma dzisiaj absolutnie szczególny wymiar w obliczu zagrożeń, jakie pojawiają się w globalnym świecie” - przypomniał.
„Gdy słyszymy Jerzy Buzek, myślimy o trzech cechach: pracowitości, przyzwoitości i wysokiej kulturze. Tak się składa, że to są te trzy cechy, które chcemy, żeby były utożsamiane z naszym regionem i jego mieszkańcami” - powiedział wojewoda śląski Marek Wójcik.
W swoim wykładzie prof. Buzek mówił m.in. o współpracy naukowców z różnych dziedzin z politykami i o przyszłości Unii Europejskiej np. w sferze bezpieczeństwa czy ochrony zdrowia. Mówił o konieczności stworzenia „możliwie doskonałego stanu”, również takiego, by korzystali w niego wszyscy, a nie tylko wąskie grono uprzywilejowanych. „Dokładnie czujemy problem z tym związany. Wymaga to ogromnych nakładów” - podkreślił.
„Chciałbym, żebyśmy wyszli z tego spotkania z takim pozytywnym wizerunkiem naszej przyszłości, bo jesteśmy we współpracy państw europejskich (...) W Europie ważna jest edukacja, debata, wyobraźnia jej obywateli, nasza wyobraźnia. Ważne jest wzmocnienie także rynku wolnych myśli i idei, bez tego nie da się stworzyć nowej, przebojowej na nowe czasy Unii Europejskiej” - podkreślił.
Jak dodał, trzeba rozmawiać o roli państwa i przyszłości Europy, o transferze wiedzy, alternatywnych systemach zabezpieczenia społecznego, o nowej edukacji, kulturze, a przede wszystkich o ideach, które tworzą Europę „otwartą, bogatą, zdolną do samokontroli i stałego wzrostu, szacunku dla ludzkiej indywidualności i godności”. Jak przekonywał Polska może wpływać na losy europejskiej bardziej niż inne kraje nie tylko podczas jej prezydencji w Radzie UE. B. przewodniczący PE mówił, że Europę czeka czas zmian, a sukces będzie możliwy dzięki współpracy wszystkich państw członkowskich i środowisk UE. „To jest to zbieranie fragmentów dobra” - dodał.
Jerzy Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Jest profesorem nauk technicznych Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 1980-87 dział w NSZZ „Solidarność”. Urząd premiera pełnił w latach 1997-2001. Przez wiele lat był cenionym europosłem, pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Jest kawalerem Orderu Orła Białego i honorowym obywatelem kilkunastu polskich miast. Tytuły doktora honoris causa przyznało mu kilkanaście wyższych uczelni z Europy i innych części świata.(PAP)
kon/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.