Fot. Adobe Stock

Stymulacja nerwu błędnego daje nadzieję także pacjentom w śpiączce

Pierwsze próby stosowania nieinwazyjnej stymulacji nerwu błędnego (tVNS) w leczeniu zaburzeń świadomości takich jak śpiączka dają nadzieję, że może się ona okazać skuteczna podobnie jak w przypadku depresji, padaczki czy zespołu pourazowego - mówili eksperci na sympozjum zorganizowanym przez fundację „Akogo”.

  • Adobe Stock
    Świat

    Badania: co piąta osoba w śpiączce jest świadoma tego, co się dzieje w jej otoczeniu

    Co piąta osoba z uszkodzeniami mózgu znajdująca się w śpiączce lub w tzw. stanie wegetatywnym jest świadoma tego, co się dzieje w jej otoczeniu - wykazało badanie specjalistów amerykańskich.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Obudziła się po 27 latach śpiączki

    27 lat po wypadku komunikacyjnym, który spowodował zapadnięcie w stan wegetatywny, Munira Abdulla odzyskała przytomność – poinformowało wydawane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (UAE) pismo „The National”.

  • Zdrowie

    Olsztyn/ Kolejny wszczep stymulatora, lekarze zadowoleni z efektów

    Lekarze z Olsztyna wszczepili kolejnemu pacjentowi stymulator, który ma pomóc w wybudzeniu go ze śpiączki. Specjaliści ze szpitala uniwersyteckiego są zadowoleni z efektów przeprowadzonych dotąd zabiegów, u trzech pacjentów poprawę nazywają "spektakularną".

  • Zdrowie

    Kolejne dwie operacje wszczepiania stymulatorów chorym w śpiączkach

    W olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim rozpoczęły się w poniedziałek dwie kolejne operacje wszczepienia stymulatorów chorym w śpiączkach. Pracy olsztyńskich neurochirurgów przygląda się lekarz z Rosji, który poprosił o taką możliwość.

  • Zdrowie

    Lekarze: poprawił się stan operowanych w śpiączce

    Poprawił się stan operowanych w lipcu pacjentów, którym neurochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie wszczepili stymulatory. Stymulatory mają poprawić jakość życia pacjentów, którzy po urazach mózgowo-czaszkowych zapadli w śpiączkę.

  • Zdrowie

    W Olsztynie kolejne operacje u pacjentów w śpiączce

    W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie we wtorek i w środę odbędą się kolejne operacje wszczepienia stymulatorów u pacjentów w śpiączce. Stymulatory mają poprawić jakość życia pacjentów po urazach mózgowo-czaszkowych i ich relacje z otoczeniem.

  • Zdrowie

    Olsztyn/ W przyszłym tygodniu kolejne operacje wszczepienia stymulatorów

    W przyszłym tygodniu lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie przeprowadzą kolejne operacje wszczepienia pacjentom w śpiączce stymulatorów, mających poprawić jakość życia i relacje z otoczeniem. Operacje odbędą się 26 i 27 lipca - podała placówka.

  • Zdrowie

    Pacjenci po operacji wszczepienia stymulatorów wyszli ze szpitala

    Troje pacjentów w śpiączkach, którzy przed dwoma tygodniami zostali poddani pionierskim zabiegom wszczepienia stymulatorów opuściło olsztyński szpital kliniczny. W ocenie lekarzy u wszystkich operowanych pacjentów widać "zwiewne" sygnały poprawy ich stanu.

  • Na zdjęciu prof. Isao Morita z Japonii (C), dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM, neurochirurg, prof. Wojciech Maksymowicz (2L) i lek. Łukasz Grabarczyk (P). Fot. PAP/USK/Michał Ciucias 17.05.2016
    Zdrowie

    Olsztyn/ Koniec operacji wszczepienia stymulatorów chorym w śpiączce

    W olsztyńskim szpitalu klinicznym zakończyła się ostatnia z serii operacji wszczepienia stymulatora osobie w śpiączce. Jako ostatni operowany był Adrian z Giżycka, który w śpiączce jest od 2,5 roku. Dotychczas operowane osoby czują się dobrze.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera