Fot. Fotolia

Dwa polskie satelity opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną

Dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów, oraz Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny, w środę kilka minut przed godz. 14 polskiego czasu opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). KRAKsat będzie prowadził innowacyjne testy, a Światowid – monitorować powierzchnię Ziemi.

  • Fot. Fotolia
    Kosmos

    Dwa polskie satelity w środę opuszczą Międzynarodową Stację Kosmiczną

    Dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów, oraz Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny, opuszczą w środę, ok. godz. 13.50 czasu polskiego, Międzynarodową Stację Kosmiczną.

  • Fot. NASA/Bill Ingalls
    Kosmos

    Polskie satelity KRAKsat i Światowid poleciały w kosmos

    Zgodnie z planem, z ośrodka NASA na wyspie Wallops w USA wyleciały w środę o godz. 22:46 czasu polskiego dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów, przeprowadzi nowatorskie testy; oraz Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 18 bm. kierownik Zakładu Budownictwa Specjalnego w Wojskowej Akademii Technicznej ppłk dr inż. Bartłomiej Pieńko przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Bartłomiej Pieńko był gościem Studia PAP. (jm) PAP/Paweł Supernak

Inżynier z WAT: budowa schronów to w Polsce obowiązek prawny; eksperci już pracują, kształcimy kolejnych

Przepisy obowiązujące w Polsce obligują inwestorów do budowania obiektów zbiorowej ochrony w nowych budynkach wielorodzinnych i obiektach użyteczności publicznej – powiedział ppłk dr inż. Bartłomiej Pieńko z WAT. Jest on kierownikiem studiów, które kształcą przyszłych ekspertów budownictwa schronowego.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera