Fot. Adobe Stock

Wrocław/ Naukowcy zbadają przemieszczanie się dzików, aby skuteczniej walczyć z ASF

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu badają przemieszczanie się dzików w środowisku naturalnym, aby opracować lepsze metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF w Polsce. W badaniach wykorzystane zostaną m.in. czujniki, globalny system nawigacji satelitarnej oraz drony.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    W poszukiwaniu leśnej wyspy czyli turystyka kulinarna dzika

    Dziki lubią leśne wyspy, z których robią wypady po pokarm na otaczające je pola uprawne. Chętnie korzystają z małych obszarów leśnych, ponieważ w poszukiwaniu jedzenia nie muszą przemieszczać się daleko - jedynie na kraniec wyspy. Zjawisko to zbadali naukowcy z UWM.

  • fot. pixabay
    Życie

    Spadek populacji dzików wpływa na dynamikę regeneracji dębów w Puszczy Białowieskiej

    Spadek populacji dzików wpływa na dynamikę regeneracji dębów w Puszczy Białowieskiej - przekonują autorzy nowej publikacji w "Proceedings of the Royal Society of London B". W wyniku epidemii afrykańskiego pomoru świń mniej dzików zjada żołędzie, a tym samym dęby mogą samodzielnie radzić sobie z odnową, produkując więcej nasion podczas tzw. lat nasiennych. Głównym autorem badania jest prof. Michał Bogdziewicz z UAM w Poznaniu.

  • fot. Fotolia
    Życie

    Naukowcy: wilki mogą pomóc w walce z ASF

    Wilki polują na dziki i zjadają ich padlinę. Z nowych badań naukowców z uczelni w Warszawie i Gdańsku wynika, że wilki mogą być pomocne w ograniczaniu ASF, gdyż eliminują ze środowiska potencjalne źródła rozprzestrzeniania się wirusa - a jednocześnie same go nie rozprzestrzeniają.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Na terenie Polski spotykają się populacje dzików z różnych obszarów Europy

    Na terenie Polski spotykają się populacje dzików z różnych obszarów Europy - ustalili członkowie międzynarodowego zespołu badawczego, w tym - naukowcy z Polski. Wyniki badań dotyczących zróżnicowania genetycznego dzików w Europie opublikowali w "Scientific Reports".

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Naukowcy podsumowali wiedzę nt. ASF i dzików; przedstawiają rekomendacje dot. zwalczania choroby

    Naukowcy z polskich i zagranicznych ośrodków podsumowali wiedzę dotyczącą ASF wśród dzików; we wtorek przedstawili rekomendacje dot. zwalczania tej choroby. Głównym narzędziem walki z ASF powinno być systematyczne wyszukiwanie i usuwanie padłych dzików - podkreślają.

  • Źródło: Fotolia
    Życie

    Naukowcy apelują do premiera ws. redukcji populacji dzików

    O cofnięcie decyzji o odstrzale redukcyjnym dzików i wdrożenie działań, ukierunkowanych na rzeczywisty mechanizm roznoszenia ASF, apelują w liście otwartym do premiera naukowcy. Wskazują, że prawdziwą przyczyną rozwoju ASF jest m.in. brak bioasekuracji - i deklarują gotowość do współpracy.

  • źródło: https://www.facebook.com/SuwalszczyznaiPodlasieDzikieSpotkania/
    Życie

    Naukowcy zbadali ryzyko kolizji pociągów z dużymi zwierzętami

    Na ryzyko kolizji pociągów z łosiami, dzikami, sarnami i jeleniami wpływa m.in. zagęszczenie zwierząt, prędkość pociągów i natężenie ruchu - ustalili naukowcy po analizach ponad 3,5 tys. przypadków kolizji w Polsce. Ryzyko to można zmniejszyć – twierdzą autorzy badania.

  • Źródło: PAP/Marcin Bielecki; 02.05.2017
    Życie

    Coraz więcej dzikich zwierząt na ulicach Poznania

    Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy strażnicy miejscy przyjęli ponad 2,3 tys. zgłoszeń dotyczących zwierząt w Poznaniu. Mieszkańcy informowali m.in. o biegających po mieście dzikach, rannych ptakach, wężach, a także ropuchach i pająkach.

  • Świnoujście, 02.05.2017. Locha z warchlakami przy drodze wiodącej do przeprawy promowej Karsibór w Świnoujściu, 2 bm. Dziki, dokarmiane przez turystów, podchodzą blisko samochodów licząc na smaczne kąski. (mb/cat). PAP/Marcin Bielecki
    Życie

    MŚ: do końca marca myśliwi odstrzelili ponad 275 tys. dzików

    Do końca marca tego roku myśliwi pozyskali ponad 275 tys. dzików, o ponad 90 tys. więcej niż zakładał plan na rok łowiecki 2018/2019 - wynika z informacji resortu środowiska.

Najpopularniejsze

  • Adobe Stock

    Nie lekceważmy popularyzacji

  • Polski astronauta zabierze na ISS flagę i pierogi

  • Naukowiec: bez mokradeł nie ma przyszłości dla naszego gatunku; Polska przoduje w ich niszczeniu

  • Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała systemy optoelektroniczne dla komputera kwantowego

  • Psycholog: język, którym się posługujemy, może wpływać na nasze decyzje

  • Fot. Adobe Stock

    Ustny mikrobiom ma wpływ na demencję

  • Eurostat: przeciętny Cypryjczyk zostawił największy ślad węglowy w UE w 2022 r.

  • WHO chce zmniejszyć budżet o 400 mln dolarów

  • Indie w ciągu dekady podwoiły populację tygrysów

  • ESA monitoruje potencjalnie groźną asteroidę

Fot. Adobe Stock

Nowa metoda obliczania prędkości chodu zauropodów: potrzebna fizyka i długość kości

Do tej pory prędkość poruszania się zaurpodów (gigantycznych dinozaurów z długimi szyjami) szacowano na podstawie tropów, czyli śladów. Teraz paleontolodzy zaproponowali nowe podejście – do obliczeń wykorzystując prawa fizyki i długości kości kończyn zwierząt.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera