12.11.2025. Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Wojciech Karczewski. PAP/Albert Zawada

Szef NAWA: chcemy, by strategia umiędzynarodowienia była dokumentem rządowym

Strategia umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego do 2035 roku, stworzona we współpracy resortu nauki ze środowiskiem akademickim i naukowym, pod kierunkiem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, jest gotowa. Dobrze, gdyby stała się dokumentem rządowym - mówi szef NAWA dr Wojciech Karczewski.

  • Fot. Adobe Stock

    NCBR i KRASP podpisały porozumienie na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki

    Wzmocnienie udziału polskich uczelni w Programie Ramowym UE Horyzont Europa oraz jego następcach, jest celem porozumienia o współpracy, jakie zawarły Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

  •  11.09.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki podczas II Kongresu Umiędzynarodowienia w Starym BUWie w Warszawie, 11 bm. Głównym tematem kongresu jest przyszłość polskiej nauki. Wydarzenie organizowane jest przez Narodową Agencją Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki. PAP/Rafał Guz

    Szeptycki: umiędzynarodowienie będzie warunkiem otrzymania habilitacji i profesury

    Międzynarodowa aktywność akademicka będzie warunkiem otrzymania habilitacji i profesury. Takie zapisy pojawią się w nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym – powiedział PAP wiceminister nauki Andrzej Szeptycki.

  • Fot. materiały prasowe
    Wydarzenia

    W środę i czwartek w Warszawie II Kongres Umiędzynarodowienia

    O międzynarodowej współpracy badawczej i przyszłości nauki w Polsce dyskutować będą przedstawiciele instytucji akademickich 11 i 12 września w Warszawie podczas II Kongresu Umiędzynarodowienia.

  • fot. materiały prasowe
    Wydarzenia

    Ruszyły zapisy na II Kongres Umiędzynarodowienia Nauki

    Warszawa stanie się 11 i 12 września centrum debaty na temat międzynarodowej współpracy badawczej. W tych dniach odbędzie się II Kongres Umiędzynarodowienia. Ruszyła już rejestracja na to wydarzenie.

  • Warszawa, 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Leszek Szymański

    Wiceminister Szeptycki: umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną

    Umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną. Żeby osiągać jak najlepsze wyniki w sferze nauki i oświaty, potrzebujemy współpracy – mówił w poniedziałek w Gdańsku podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki.

  • Fot. Anita Kot, Perspektywy
    Student

    Najlepsi studenci zagraniczni w Polsce wyróżnieni

    Najlepsi studenci z zagranicy kształcący się na polskich uczelniach zostali wyróżnieni w konkursie Interstudent 2024. To oni są ambasadorami naszych szkół wyższych i Polski na całym świecie - skomentowała prezeska fundacji "Perspektywy" Bianka Siwińska.

  • Fot. materiały prasowe AGH
    Nagrody

    Nagrodzono Gwiazdy Internacjonalizacji polskich uczelni

    Prof. Andrzej Jajszczyk otrzymał nagrodę specjalną w trakcie gali Gwiazdy Internacjonalizacji 2024. Znalazł się w gronie dziewięciorga laureatów docenionych za działania na rzecz umiędzynarodowienia polskich uczelni. Wyróżnienie przyznano po raz siódmy.

  • Źródło: Fotolia

    Wybrano akademickie Gwiazdy Internacjonalizacji

    Dr hab. Dominik Antonowicz, dr Magdalena Popowska, dr Monika Kopytowska, Ewa Kiszka, Emilia Wojtczak i prof. dr hab. Jan Krysiński - to laureaci Środowiskowej Nagrody Akademickiej Gwiazdy Internacjonalizacji przyznawanej w ramach programu "Study in Poland".

  • Wiceminister nauki: wciąż dużo pracy związanej z umiędzynarodowieniem uczelni

    Choć w Polsce studiuje aktualnie ponad 65 tys. zagranicznych studentów, wciąż jest dużo do zrobienia w kwestii umiędzynarodowienia polskich uczelni - powiedział w czwartek wiceminister nauki Aleksander Bobko podczas posiedzenia sejmowej podkomisji.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera