Fot. Adobe Stock

Pięć języków miłości nie istnieje - badaczka obala popularne mity nt. związków

Koncepcja pięciu języków miłości, założenie, że szczęśliwa żona, to szczęśliwe życie, a nieplanowany seks jest lepszy - to niektóre mity psychologiczne, które obala badaczka z York University.

  • Babilońska tabliczka gliniana przedstawiająca nagą parę w trakcie pocałunku, 1800 r. p.n.e. , The Trustees of the British Museum
    Świat

    Najstarsze opisy pocałunków pochodzą sprzed 4500 lat

    Powszechne były namiętne pocałunki na Starożytnym Bliskim Wschodzie 4500 lat temu. To prawdopodobnie one pomogły w rozprzestrzenieniu się wirusa opryszczki – piszą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

  • Źródło: Fotolia
    Człowiek

    Wielkie Pytania w Nauce: Jak być szczęśliwą istotą seksualną?

    O seksualności człowieka będą mówili 19 lutego w Rzeszowie prof. Zbigniew Lew-Starowicz oraz o. dr Ksawery Knotz. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprasza do Filharmonii Podkarpackiej na kolejną odsłonę cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Relacja ze spotkania będzie dostępna w sieci.

  • Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
    Zdrowie

    Ginekolog: choroba nowotworowa nie przekreśla szans na seks

    Kobiety z chorobą nowotworową mogą i powinny czerpać nadal przyjemność z seksu, brakuje jednak edukacji na ten temat – uważa ginekolog i seksuolog dr hab. Krzysztof Nowosielski. Zespół pod jego kierownictwem rozpoczął badania ankietowe takich pacjentek.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Seks po zawale serca może przedłużać życie

    Zawałowcy nie powinni obawiać się uprawiania seksu po ataku serca. Wręcz przeciwnie, z najnowszych badań wynika, że może on przedłużyć im życie i to znacząco – twierdzą badacze na łamach „American Journal of Medicine”.

  • Fot. Fotolia

    Seks między przyjaciółmi zasługuje na naukowe spojrzenie

    Przyjaciele, którzy uprawiają ze sobą seks, uzyskują niższą satysfakcję ze związku, niż tradycyjne pary, ale częściej realizują swoje seksualne fantazje. Jest też wśród nich więcej osób o cechach makiawelizmu i psychopatii – wynika z badań przeprowadzonych przez psycholożki.

  • Człowiek

    Kto decyduje, co jest seksualną normą?

    Jak zdefiniować seksuologiczną normę? Czasem dorosłe osoby zgadzają się na określone zachowania i czują się z nimi dobrze, ale ich niecodzienne upodobania mogą być uznane za zaburzenie, gdyż takie jest spojrzenie współczesnej psychiatrii. Poza normami dotyczącymi fizjologii, na klasyfikację zachowań seksualnych duży wpływ mają inne czynniki, pozamedyczne i pozanaukowe.

  • Fot. Fotolia

    Kozie perfumy - wiemy, czemu nie sposób się im oprzeć

    Samce kóz wydziela jedną z najsilniejszych woni stymulujących seksualnie, dzięki którym kozie damy nie są w stanie opierać się dłużej niż minutę. Teraz naukowcy poznali najważniejszy składnik tych "kozich perfum". Wyniki badań przedstawili w "Current Biology"

  • Fot. Fotolia

    Napoje energetyczne plus alkohol równa się ryzykowny seks

    Studenci, którzy mieszają alkohol z zawierającymi kofeinę napojami energetycznymi mają tendencje do przypadkowych, ryzykownych kontaktów seksualnych - wskazują badania przeprowadzone przez naukowców z University at Buffalo.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • 24.04.2025  EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • ESA: powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano

  • Google tworzy tłumacza języka delfinów

  • Psychologowie: relacje ludzi ze sztuczną inteligencją rodzą poważne dylematy etyczne

  • Chiny/ Nowa załoga stacji kosmicznej zabrała ze sobą rybę i robaki

Fot. Adobe Stock

Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

Do końca wieku przy obecnym tempie wzrostu temperatury na Ziemi prawie 400 gatunków płazów (7,5 proc.) zostanie wypchniętych poza tolerowany przez nie zakres temperatur - pokazuje międzynarodowa prognoza obejmująca ponad 60 proc. gatunków płazów.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera