Egipcjanie zaczęli śledzić z kosmosu rekiny w Morzu Czerwonym - poinformował w niedzielę portal Egypt Independent. Monitorowanie ruchów rekinów w czasie rzeczywistym pomoże zrozumieć zachowanie konkretnych gatunków, potencjalnie może też zmniejszyć ryzyko ataków tych zwierząt.
Zamiast samemu wziąć się do fotosyntezy, okrzemki - mające geny bakterii - wykorzystują wielocukry większych od siebie glonów: brunatnic – informuje pismo „PLOS Biology”.
Naukowcy znaleźli powiązania pomiędzy czynnikami działającymi podczas ciąży a późniejszą otyłością dziecka – informuje JAMA Network Open”.
Sztuczna inteligencja nie jest obecnie w stanie rozwiązać złożonych kwestii, ale staje się w tym coraz lepsza i należy zacząć się martwić, jeśli pokona i tę przeszkodę – ocenił Geoffrey Hinton z Uniwersytetu w Toronto, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i jeden z ojców chrzestnych AI.
Ministerstwo obrony ogłosiło odejście od trwającej ponad 40 lat praktyki dostarczania meteorologom kluczowych satelitarnych danych pogodowych. Decyzja, wchodząca w życie 30 czerwca, rodzi poważne zagrożenia dla prognozowania huraganów i monitorowania lodu morskiego w czasie rzeczywistym.
Od roku 1970 liczba zgonów z powodu zawałów serca spadła w USA o niemal 90 proc., podczas gdy liczba zgonów z powodu przewlekłych chorób serca znacznie wzrosła – informuje „Journal of the American Heart Association”.
Nadal nie ma pewności, jak rozpoczęła się pandemia Covid-19, która zabiła miliony ludzi na całym świecie - wynika z opublikowanego w piątek ostatecznego raportu grupy ekspertów, którzy na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) próbowali zbadać pochodzenie największej od stuleci epidemii.
Badania zachowanych w zbiorach muzealnych czaszek pręgowców i norników z obszaru Chicago i okolic ujawniły, że zwierzęta te szybko ewoluowały, aby dostosować się do miejskich warunków – informuje pismo „Integrative and Comparative Biology”.
Wielomiesięczne użytkowanie ChatuGPT może obniżać aktywność komórek mózgowych, zmniejszać zaangażowanie poznawcze, kreatywność i pogarszać pamięć – ostrzegają autorzy niewielkiego badania, którego wyniki (na razie bez recenzji) opublikowano w serwisie ArXiv.