Technologia mikrofluidyczna w połączeniu z drukiem 3D to potężne narzędzie pozwalające na precyzyjne kontrolowanie porowatości i składu w miękkich materiałach, jak hydrożele. Fot. Grzegorz Krzyżewski.

Pora na pory drukowane 3D. Krople drążą hydrożel

Da się wytwarzać materiały o ściśle określonej porowatości nawet zróżnicowanej przestrzenie - pokazali naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. W ich pomyśle pory tworzone są za pomocą kropelek o zadanych rozmiarach w połączeniu z modyfikacją składu chemicznego matrycy drukowanej 3D.

  • fot. materiały prasowe IChF PAN
    Zdrowie

    Molekularny rzep na ratunek płucom

    Nowoczesny czujnik opracowany przez polsko-tajwański zespół umożliwia monitorowanie przebiegu przewlekłej choroby - samoistnego zwłóknienia płuc. Działanie sensora można porównać do takiego kuchennego wałka z wzorkami, w którym tylko odpowiednie ciasteczka przyczepiają się do konkretnych zagłębień.

  • Balans między szumem a sygnałem. Naukowcy z IChF PAN odtworzyli sygnał dla wodoru dotychczas uważany za artefakt. Fot: Grzegorz Krzyżewski

    Nieznane oblicze wodoru może wzmocnić sygnał rezonansu magnetycznego

    Unikalne właściwości cząsteczek wodoru mogą wzmocnić sygnał magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR). Nietypowy sygnał – częściowo ujemna linia – powstaje przy przekształcaniu parawodoru w ortowodór podczas hiperpolaryzacji.

  • Fot. Grzegorz Krzyżewski/PAN (materiały prasowe)

    Fotopolimeryzacja bez tajemnic dzięki chemikom fizycznym z PAN

    Na wyjaśnienie etapów złożonej reakcji fotopolimeryzacji pozwoliła metoda naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Aby głębiej spojrzeć na procesy chemiczne połączyli oni czasowo-rozdzielczą dyfuzyjną spektroskopię NMR z losowym próbkowaniem - poinformował Instytut.

  • Źródło: ICTER, fot. Karol Karnowski
    Technologia

    Jak sprawdzić, czy fotoreceptory w oku działają?

    Czy można wykrywać niedziałające fotoreceptory w oku jak martwe piksele na matrycy? Do tej pory nie było to możliwe, ale nowa technika pozwolić ma na błyskawiczną i nieinwazyjną metodę oceny stanu fizjologicznego siatkówki - uważają przedstawiciele Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

  • Polimery stosowane do badań imitujących naturalne zatłoczenie wewnątrz komórki mogą być bardziej zachłanne na jony niż nam się wydaje. To istni złodzieje jonów! Zdjęcie zrealizowane dzięki uprzejmości Muzeum Cosmos w Warszawie. Źródło: IChF PAN, fot: Grzegorz Krzyżewski

    Problemy sztucznego tłoku w komórce? Zbadano je w IChF PAN

    Badając rozmaite reakcje biochemiczne naukowcy poza komórką żywego organizmu starają się odtworzyć "zatłoczenie", które zwykle taką komórkę charakteryzuje w naturze. Używają do tego określonych molekuł. Okazuje się jednak, że związki te wcale tak obojętne chemicznie nie są. W IChF PAN zbadano wpływ obecności różnych związków zwiększających komórkowy sztuczny tłok na przebieg reakcji biochemicznej.

  • Po nitce do kłębka, czyli dr Pastorczak na tropie mechanizmu stojącego za zwijaniem się łańcuchów polimerowych w zagmatwane supły; fot: Grzegorz Krzyżewski

    Jak szybko polimer zwinie się w kłębek? Badania IChF PAN kolejnym krokiem w drodze do wydajnych polimerów

    Co robią łańcuchy polimerowe zaraz po podgrzaniu i ile czasu zajmuje im zwijanie się w kłębek, aby pod wpływem temperatury mogły zmienić właściwości? Ustalili to naukowcy z IChF PAN. Ich badania to krok do wydajniejszych polimerów wykorzystywanych w medycynie czy przemyśle.

  •  Źródło: IChF PAN; fot. Grzegorz Krzyżewski
    Zdrowie

    IChF PAN: mechanizm działania nowego leku przeciwnowotworowego poznany lepiej

    Badania dotyczące interakcji między pojedynczą cząsteczką leku przeciwnowotworowego – olaparibu, niedawno dopuszczonego do leczenia nowotworów piersi, a pojedynczą komórką zaprezentowali badacze z IChF PAN. Dzięki badaniom lepiej poznali mechanizm jego działania na komórkę na poziomie molekularnym.

  • Fot. Grzegorz Krzyżewski
    Zdrowie

    Urazy pierwotnej kory wzrokowej powodują długotrwałą dysfunkcję obwodów nerwowych

    Nawet łagodne urazy głowy mogą oznaczać poważne konsekwencje w działaniu mózgu na najbardziej pierwotnej płaszczyźnie. Naukowcy na łamach "Communications Biology" pokazują, jak głęboko sięgają negatywne zmiany spowodowane mechanicznymi urazami mózgu.

  • Na początku postępu cywilizacyjnego zawsze jest idea ulepszenia świata. Dzięki temu już dziś możemy dosłownie drukować mięśnie, chrząstki, tkanki, więzadła i ścięgna. Źródło: IChF PAN, fot: Grzegorz Krzyżewski
    Zdrowie

    W IChF PAN mają sposób na skuteczną odbudowę mięśni szkieletowych

    Całkowita odbudowa trwale uszkodzonych mięśni nadal pozostaje wyzwaniem dla medycyny. Międzynarodowy zespół kierowany m.in. przez dr. Marco Costantiniego z IChF PAN zaprezentował rozwiązanie, które umożliwia odbudowę znacznie uszkodzonych mięśni szkieletowych z niespotykaną dotąd skutecznością.

Najpopularniejsze

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów

  • Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii

  • Najstarsze, największe, najważniejsze - znamy zwycięzców „Archeologicznych Sensacji 2024"

  • Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ  16.01.2025

    USA/ Rakieta Starship rozpadła się podczas siódmego lotu testowego

  • Pamięć jak sito: fałszywe wspomnienia nie tak łatwo wszczepić

  • Białko MCJ kluczowe dla spalania tłuszczu

  • Dokarmianie wiewiórek zmieniło budowę ich czaszek

  • Indie/ Pierwszy test dokowania dwóch satelitów zakończony sukcesem

Fot. Adobe Stock

Psycholożka: Blue Monday nie istnieje; to chwyt marketingowy

Blue Monday, rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku, który przypada w trzeci poniedziałek stycznia, nie istnieje – przypomina psycholożka dr Magdalena Nowicka z Uniwersytetu SWPS. Był to chwyt marketingowy i został wyznaczony bez użycia rzetelnej metodologii naukowej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera