USA, 06.06.2025. Centrum Kosmiczne Kennedy"ego (Kennedy Space Center, KSC) na przylądku Canaveral (USA), 5 bm. Widok z brzegu Indian River. Z KSC rakieta Falcon 9 wyniesie na Międzynarodową Stację Kosmiczną kapsułę Dragon z załogą misji Ax-4, której członkiem jest Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski. Start jest zaplanowany na 10 czerwca. (aldg) PAP/Leszek Szymański

Ekspert: lot na stację kosmiczną to wiele trudnych etapów

Lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną to wiele trudnych etapów – start, niebezpieczny lot przez atmosferę, odłączenie kapsuły na orbicie i dokowanie - opisał w rozmowie z PAP dr Tomasz Barciński z CBK PAN. Każdy z tych momentów stawia przed technologią i astronautami unikalne wyzwania.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    USA/ Rozpoczął się pierwszy komercyjny lot kosmiczny po orbicie polarnej

    Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9, która w ramach misji Fram-9 zabierze prywatnych astronautów w pierwszy lot kosmiczny po orbicie nad biegunami Ziemi.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    LOT prowadzi nabór dla studentów w kolejnej edycji wakacyjnego programu stażowego

    Do 10 kwietnia potrwa nabór kandydatów do kolejnej edycji wakacyjnego programu stażowego prowadzonego przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Program skierowany jest do studentów i absolwentów uczelni wyższych, staż będzie można odbyć w 14 obszarach funkcjonowania LOT-u.

  • Świat

    W większych stadach ptaki latają szybciej

    Z nieznanych powodów ptaki lecą szybciej, kiedy znajdują się w większym stadzie – dowodzą naukowcy na łamach „Philosophical Transactions of the Royal Society B”.

  • Fot. Fotolia

    Gęsi, które latają nad Everestem

    Dzięki implantom wszczepionym gęsiom tybetańskim (Anser indicus) rejestratorom udało się przeanalizować przelot tych ptaków nad Himalajami – informuje „Science”.

  • PAP/EPA © 2012 / MATT CAMPBELL

    Latanie tyłem się opłaca

    Przeprowadzone po raz pierwszy dokładne badania zdolności kolibrów do latania tyłem wykazały, ze jest to proces wydajny energetycznie - informuje "Journal of Experimental Biology"

Najpopularniejsze

  • Łódź, 02.07.2025. Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

    Naukowcy o eksperymentach z misji IGNIS: nadchodzi najbardziej ekscytująca część

  • Falujący podolbrzym. Kiedy supermasywna czarna dziura oddziera gwiazdę z otoczki

  • Prof. Wojdacz: polska epigenetyka rośnie w siłę, ale potrzebujemy więcej młodych naukowców

  • Ekspert: Polska ma nie tylko bursztyny, ale i złoto, szafiry, minerały promieniotwórcze

  • Naukowiec: epigenetyka jest często narzędziem sprzedaży pseudonaukowych produktów

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • Naukowcy: średniowieczna medycyna była całkiem zaawansowana

  • Gwiazda Betelgeza ma towarzyszkę - potwierdzają to najnowsze zdjęcia

  • Badanie: odtwarzanie mokradeł już po roku przynosi korzyści dla klimatu

Fot. Adobe Stock

Entomolog: ugryzienie kleszcza może okazać się „antymięsną szczepionką”

Niektóre składniki śliny kleszcza sprawiają, że możemy stać się wrażliwi m.in. na wołowinę, wieprzowinę, baraninę czy dziczyznę – powiedział PAP prof. Stanisław Ignatowicz, entomolog z SGGW. Dobra wiadomość jest taka, że nie na każdego ta „antymięsna odkleszczowa szczepionka” działa tak samo - dodał.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera