W lasach Podkarpacia żyje m.in. 551 żubrów, ponad 230 niedźwiedzi, przeszło 600 wilków oraz blisko 11 tys. bobrów. W regionie zakończyły się prace podsumowujące doroczną inwentaryzację dzikich zwierząt.
W Bieszczadach już kilkanaście żubrzyc z tegorocznym przychówkiem powróciło do swoich stad. Na początku czerwca opuściły je, żeby w leśnych ostępach wydać potomstwo.
Liczące dwa, trzy tysiąclecia miecze, wyroby ze złota, czy biżuterię szklaną przynieśli w ostatnich trzech latach mieszkańcy regionu do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie (Podkarpackie). Wszystkie zabytki znaleziono w Beskidzie Niskim.
Lekarze weterynarii i leśnicy apelują, by nie zabierać małych saren znalezionych w głębokiej trawie. Zostawiają je tam matki, które co pewien czas wracają, by nakarmić potomstwo. Ludzie zabierają zwierzęta, bo myślą, że zostały porzucone.
Wytwarzania strzał łuczniczych, obróbki kości zwierzęcej oraz wielu innych zapomnianych rzemiosł będzie się można nauczyć podczas tegorocznych wakacji w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła (Podkarpackie).
Skarb sprzed 2,5 tys. lat odkryto w Lubatowej k. Krosna w Beskidzie Niskim. "Znaleziono m.in. bransolety z brązu, szklane paciorki i fragmenty naczyń" – powiedział w czwartek PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.
Występujące w polskich Karpatach orły przednie zaczynają tokować i odwiedzać miejsca gniazdowe. W tej części naszego kraju żyje ok. 30 par tych ptaków; ich polska populacja liczy tylko 35 par.
Blisko 400 tys. osób odwiedziło istniejącą od prawie pięciu lat zagrodę aklimatyzacyjną żubrów w Mucznem w Bieszczadach. Zagroda, gdzie żubry można oglądać z niewielkiej odległości, cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko oraz władze woj. podkarpackiego podpisali w poniedziałek deklaracje, w której zapewniają o współpracy m.in. ws. powstania w Rzeszowie szpitala uniwersyteckiego.