Jaja kurze dominują w diecie Polaków, ale coraz większą popularnością cieszą się także inne gatunki - jaja przepiórcze, kacze, gęsie, perlicze czy strusie. Różnią się one wartością odżywczą i smakiem - przypomniała dietetyczka dr Agnieszka Bielaszka w Atlasie Jaj Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Postęp w leczeniu spowodował, że średnia długość życia pacjentów dotkniętych hemofilią znacznie się wydłużyła. Obecnie nie odbiega od długości życia osób zdrowych - poinformowało Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię.
Mieliśmy dość ciężki sezon grypowy 2024/25, mogło być od 2,5 do 3 mln zachorowań na grypę – powiedział w środę główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Ostrzegł, że pojawił się nowy wariant Covid-19, który może dać znać o sobie w kolejnych miesiącach.
Kraje członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zatwierdziły historyczne porozumienie w sprawie przygotowania do walki z pandemiami – podała w środę AFP. Dokument określa m.in. system dostępu do szczepionek i testów oraz zasady transferu technologii w przemyśle farmaceutycznym.
Z powodu infekcji opornych na antybiotyki w 2022 r. zmarło ponad 3 mln dzieci na świecie - wynika z najnowszego raportu. Najwięcej takich zgonów odnotowano w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.
Mechanizm odpowiedzialny za większą skuteczność szczepionek i terapii mRNA odkryli badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB). Artykuł na ten temat ukazał się na łamach prestiżowego czasopisma „Nature”.
Wczesne wykrycie czerniaka daje szanse na pełne wyleczenie - przypomnieli eksperci z Uniwersyteckiego Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Placówka właśnie zakupiła nowoczesny wideodermatoskop do badania zmian skórnych.
Wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych, a następnie mieszkaniach komunalnych w USA, doprowadziło do znaczącego zmniejszenia liczby hospitalizacji z powodu problemów sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów - podaje czasopismo „Nicotine & Tobacco Research”.
Magnetyczne właściwości pyłu drogowego mogą dostarczać informacji o jego pochodzeniu i potencjalnych zanieczyszczeniach, nawet bez konieczności wykonywania czasochłonnych analiz chemicznych – wykazały badania naukowców z Instytutu Geofizyki PAN. Próbki zbierano w Warszawie.