Adobe Stock

110 lat temu Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Rozpoczęła się I wojna światowa

110 lat temu, 28 lipca 1914 r. zakończyła się epoka dobrobytu i pokoju trwająca w Europie Zachodniej od kilku dekad. Rozpoczynająca się wojna przyniosła śmierć milionów Europejczyków i mieszkańców innych kontynentów, doprowadziła do upadku imperiów i zadecydowała o odrodzeniu niepodległej Polski.

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej

    28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To wydarzenie uznawane jest za początek I wojny światowej – powiedział PAP historyk Bartosz Zakrzewski.

  • Armaty będą wykorzystywane nie tylko podczas odbywającej się co roku międzynarodowej inscenizacji historycznej bitwy o twierdzę. Pokazowe salwy mogą być stałą atrakcją w sezonie wakacyjnym. Twierdza ma własną "gwardię", czyli grupę rekonstruktorów wolontariuszy, odtwarzających pruskie oddziały z czasów I wojny światowej. Fot. PAP/Marek Zakrzewski

    105 lat temu wybuchła I wojna światowa

    105 lat temu, 28 lipca 1914 r., wybuchła I wojna światowa. Przez wówczas żyjących była nazywana Wielką Wojną, przy czym określenie to dotyczyło zarówno zaangażowanych w nią ludzi oraz środków, jak i ogromu spustoszeń, których dokonała głównie w Europie. Rzadko się pamięta, że obok Francji głównym teatrem działań były ziemie polskie.

  • Świnoujście, 08.10.2018. Armata 7,7 cm FK 16, nowy nabytek Fortu Gerharda - Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, 8 bm. Armata została wyprodukowana przez zakłady Kruppa w 1916 roku i trafiła do jednego z pułków artylerii pieszej armii niemieckiej. Walczyła podczas obydwu wojen światowych. Po 1918 roku służyła w Wojsku Wielkopolskim. Kilkadziesiąt sztuk używano podczas Powstania Wielkopolskiego i w wojnie polsko-bolszewickiej. (sko) PAP/Marcin Bielecki

    100 lat temu zakończyła się I wojna światowa

    100 lat temu, 11 listopada 1918 r., w wagonie sztabowym w Compiegne, gdzie mieściła się kwatera marszałka Francji Ferdynanda Focha, podpisano zawieszenie broni pomiędzy aliantami a Niemcami, kończące I wojnę światową. Światowy konflikt, który pochłonął życie prawie 10 mln żołnierzy, radykalnie zmienił oblicze ówczesnego świata.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Naukowcy: zimne superziemie powszechne w Drodze Mlecznej

  • Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

  • "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • Google tworzy tłumacza języka delfinów

Fot. materiały prasowe

Tkanki miękkie, misja kosmiczna i diagnostyka dzięki AI – w ramach polskiego eksperymentu na ISS

Jak tkanki miękkie astronautów adaptują się do warunków kosmicznych i zmian wynikających z procesu przygotowywania się do misji? Sprawdzą to polscy badacze w ramach eksperymentu podczas misji IGNIS. Diagnostyka odbywa się przy użyciu AI.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera