Fot. Adobe Stock

Eksperci: zieleń miejska może łagodzić skutki zmian klimatu

Naukowcy sprawdzają, jak „zielone” mamy miasta. Wyniki prac mają posłużyć do skutecznego wykorzystania m.in. zieleni miejskiej w zmniejszaniu skutków zmian klimatu. Kształtowanie zielonej infrastruktury to jeden z pięciu tematów, które wzięli pod lupę eksperci projektu „Miasto z Klimatem”.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Zieleń miejska planowana w oparciu o ograniczone dane

    Planiści przestrzenni nie sięgają po europejskie źródła wiedzy o zieleni miejskiej ani po wyniki badań naukowych gromadzących dane o zmianach przyrodniczych – wynika z analizy przeprowadzonej na Uniwersytecie Łódzkim.

  • Ruiny Twierdzy Osowiec (woj. podlaskie) 22.07.2015, Mieści się na bagnach - w zwężeniu doliny Biebrzy w okolicy osady Osowiec-Twierdza należącej do gminy Goniądz w powiecie monieckim. (jo/abug) PAP/Jerzy Ochoński
    Człowiek

    Badania: w parkach wolimy czytelność, w fortach – tajemniczość

    Dziko wyglądające parki są postrzegane jako mniej bezpieczne, niż parki z widoczną ingerencją człowieka - informują polscy naukowcy, którzy badali wpływ zieleni na preferencje odwiedzających. Gęsta zieleń jest dla badanych do zaakceptowania w fortach, bo tam dodaje obiektom tajemniczości.

  • Fot. Adobe Stock
    Nagrody

    Jak zrobić lepszy użytek z zieleni i wody w miastach? Projekt ENABLE doceniony

    Jak powinna funkcjonować tzw. błękitna i zielona infrastruktura (związana z zielenią i wodą w miastach) i jak należy ją planować? Badano to w międzynarodowym projekcie ENABLE, w z udziałem m.in. naukowców z Łodzi. Projekt ten doceniono nagrodą „BiodivERsA for Excellence and Impact".

  • Katowice, 2005-05-13. Trzmiel na wiosennej łące. ag/hm PAP/Andrzej Grygiel
    Życie

    Zachować owady w mieście: dbajmy o różnorodność roślin w ogródkach, nie przesadzajmy ze sprzątaniem

    Właściwe planowanie zieleni miejskiej sprzyja zachowaniu bioróżnorodności, m.in. owadów. Liczy się m.in. dostępność bazy pokarmowej, miejsc rozrodu i unikanie koszenia. "Dbajmy o różnorodność roślin w naszych ogródkach i nie przesadzajmy z ich sprzątaniem" - mówi dr inż. Katarzyna Roguz z Ogrodu Botanicznego UW.

  • Gdańsk, 2008-10. Oliwa; zabytkowa aleja lipowa - ul. Antoniego Abrahama. mta PAP/Marek Angiel
    Życie

    Miasta wołają o zieleń

    Odpowiednie planowanie zieleni w miastach - parków, ogródków, nawet cmentarzy - może poprawiać jakość powietrza. Przyrodnicy z UPP sugerują m.in., aby stosować gatunki rodzime, które będą pochłaniały szkodliwe substancje z powietrza, gleby i wody.

  • Ludzie w parku korzystają z wiosennej pogody w Sztokholmie (Szwecja) 22 kwietnia 2020 EPA/ANDERS WIKLUND
    Człowiek

    Trwa ankieta nt. zieleni miejskiej podczas pandemii

    Polacy mogą ocenić, jakie znaczenie ma dla nich zieleń miejska, parki, skwery i inne tereny zielone podczas kwarantanny. Do wypełnienia ankiety online, będącej częścią międzynarodowych badań, zachęca zespół profesora Jakuba Kronenberga z Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ).

  • Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym przez naukowców z UP we Wrocławiu zieleń miejską można by było rzadziej podlewać. Źródło: profi.hydrobox.pl/
    Technologia

    Nawadniająca "poduszka bezpieczeństwa" - pomoc dla roślin w czasie suszy

    Superabsorbent to polimerowy proszek, który potrafi wchłonąć nawet 300 razy więcej wody, niż sam waży. Polacy opracowują z niego biodegradowalne "poduszki", które można wykorzystać do nawadniana roślin, np. w trudno dostępnych miejscach.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Ekspertka: najbardziej cennym elementem zieleni miejskiej są drzewa

    Najbardziej cenne i wartościowe w zieleni miejskiej są drzewa - powiedziała PAP dr Justyna Rubaszek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ich obecność nie tylko polepsza jakość życia mieszkańców, ale korzystnie wpływa na środowisko, bioróżnorodność i klimat - dodała.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

  • Naukowcy badają, jak wykorzystać grzybnię w betonie

  • USA/ Harvard pozywa administrację Trumpa za zamrożenie funduszy na badania

  • Francja/ Egiptolog odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku na Placu Zgody

  • ESA: powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano

16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

W rozmowie z PAP szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher ocenił, że "wręcz niewiarygodne" jest, jak dużo Europa robi w kwestii odkrywania przestrzeni kosmicznej przy "relatywnie niewielkich środkach", jakimi dysponuje. Jeśli jednak nie zwiększymy finansowania, uciekną nam największe talenty - wskazał.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera