Chociaż - jak sama nazwa wskazuje - została odkryta w odchodach, bakteria Alcaligenes faecalis może znaleźć zastosowanie w leczeniu niegojących się ran i owrzodzeń u osób chorych na cukrzycę - informuje pismo „Science Advances”.
Naukowcy z trzech trójmiejskich uczelni opracowali nową metodę wprowadzania do organizmu białek poprawiających gojenie się ran. Ma pomagać osobom z cukrzycą, otyłością i innym pacjentom z ranami, które nie chcą się goić.
Nowy „inteligentny bandaż” mógłby poprawić opiekę kliniczną nad osobami z przewlekłymi ranami - poinformowali naukowcy na łamach „Advanced Functional Materials”
Materiał opatrunkowy, który umożliwia szybszą regenerację ran zakażonych gronkowcem złocistym, opracowali i opatentowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Materiał nie jest toksyczny, zapewnia większą chłonność, szybciej hamuje krew i pochłaniania zapachy.
Amerykańscy naukowcy odkryli, że rany goją się poprzez wykorzystanie komórek dostarczanych przez gruczoły potowe. Wyniki badania opublikowano na internetowej stronie "American Journal of Pathology".