04.07.2024. Pacjentka, p. Aldona (L), zastępca dyrektora UCK WUM ds. lecznictwa w lokalizacji Banacha dr hab. Adam Przybyłkowski (2L), rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong (C), kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej prof. Michał Grąt (2P) oraz kierownik Oddziału Intensywnej Terapii Chirurgicznej Kliniki Chirurgii ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM dr hab. Wojciech Figiel (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie, 4 bm. Spotkanie poświęcone było zabiegowi przeszczepienia wspomagającego wątroby. Tę pionierską w skali świata operację przeprowadzono u chorej po urazie narządu, doznanym w wyniku wypadku komunikacyjnego. (amb) PAP/Albert Zawada

Transplantolodzy z UCK WUM przeprowadzili pionierski przeszczep wątroby

W Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM zespół pod kierunkiem prof. Michała Grąta 31 maja tego roku przeprowadził pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby u chorej, której narząd został uszkodzony w wypadku komunikacyjnym.

  • Prof. Jerzy Juśkiewicz. Fot. materiały prasowe
    Zdrowie

    Naukowcy: lekkostrawna dieta i suplementowanie chromem poprawi pracę wątroby

    Wątroba to organ bardzo narażony na skutki wysokotłuszczowej diety. Badania naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wykazały, że najlepszym sposobem na poprawę jej funkcjonowania jest przejście na dietę lekkostrawną wraz z suplementowaniem chromu.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Pierwsze w Polsce przeszczepienie wątroby ze sztucznym podtrzymywaniem wcześniej krążenia krwi w narządzie

    Specjaliści Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dokonali pierwszego w Polsce przeszczepienia wątroby - z użyciem urządzenia wcześniej podtrzymującego w niej krążenie krwi. To rewolucja w transplantologii - podkreślono w informacji prasowej z WUM przesłanej we wtorek PAP.

  • Źródło: NCBJ
    Zdrowie

    Radioaktywne mikroziarna tworzone „na miarę” szansą na skuteczniejsze ratowanie wątroby

    Za kilka lat wśród środków do walki z nowotworami wątroby mogą się znaleźć sferyczne mikrocząstki żelowe z tlenku itru wytwarzane w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Wyniki najnowszych badań nad oddziaływaniem takich mikroziaren na materiał biologiczny okazują się obiecujące - informują przedstawiciele instytutu.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Nowa szczepionka chroniąca wątrobę powstaje na UG

    Wirusolodzy z Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego pracują nad nową szczepionką przeciw wirusom zapalenia wątroby typu B i C, opartą na cząsteczkach wirusopodobnych. Na wynalazek naukowcy otrzymali patent.

Najpopularniejsze

  • Warszawa, 09.05.2022. Widok na Centrum Nauki Kopernik od strony Wisły. PAP/Rafał Guz

    Nagroda Przewroty czeka na kreatywnych nauczycieli i edukatorów

  • Feminatywy – powrót do językowych korzeni czy inspiracja czeszczyzną?

  • Badanie: cyberprzemoc lub cyberagresja dotyka co jedenastą nauczycielkę/ nauczyciela

  • Polska Akademia Nauk chce stworzyć placówkę naukową w USA

  • Premier: w poniedziałek poinformujemy o decyzjach dot. ministra nauki

  • Źródło: Adobe Stock

    Wściekły jak osa: jad tych owadów ewoluował, by skuteczniej razić różne zwierzęta

  • Copernicus: rok 2024 był najcieplejszy w historii pomiarów

  • NASA: rok 2024 kolejnym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów

  • Sauna może być niebezpieczna, szczególnie bez nawodnienia

  • Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych

Adobe Stock

Ekspert: dziś kliktywizm zastąpił aktywizm

Dla wielu ludzi już samo komentowanie postów, wpłacanie pieniędzy za pośrednictwem linków na stronach pomocowych, jest satysfakcjonującą aktywnością społeczną – powiedział PAP dr Jarosław Kulbat, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. Nazwał to zjawisko "kliktywizmem".

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera