17.12.2016 PAP/Stanisław Rozpędzik

Krakowscy muzealnicy i naukowcy zbadali zapach „Damy z gronostajem”

Krakowscy muzealnicy i naukowcy, we współpracy z partnerami ze słoweńskiej Lublany, zbadali i zamknęli we flamastrze zapach słynnego dzieła Leonarda da Vinci – „Damy z gronostajem”.

  • 12.04.2024. Prezentacja laboratorium Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN im. Jerzego Habera w Krakowie, 12 bm. Prezentacja towarzyszy briefingowi prasowemu dot. dokonanego w ramach Projektu Grieg przez międzynarodową grupę naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, przełomowego odkrycia dot. siatki spękań malarskich (tzw. krakelury) na obrazach renesansowych. (jm) PAP/Łukasz Gągulski

    Naukowcy z Krakowa badali siatki pęknięć na obrazach; pierwsi na świecie opisali własności farby używanej w malarstwie włoskim

    Szczegółowych informacji o powstających na obrazach różnorodnych siatkach spękań malarskich dostarczyły badania naukowców skupionych wokół projektu "Grieg Craquelure". Podczas prac badawczych naukowcy z Krakowa wyznaczyli również - jako pierwsi na świecie - własności farby typowej dla przedrenesansowego malarstwa włoskiego - tempery jajowej.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Badanie: muzealnicy obawiają się nowych technologii, m.in. robotów społecznych

    Rewolucja cyfrowa nie omija muzeów, które ze statycznych zaczynają się zmieniać w interaktywne. Badania naukowców z UŁ i KUL wykazały jednak, że polscy muzealnicy obawiają się wprowadzania nowych technologii m.in. robotów społecznych.

  • 11.10.2023. Prezentacja odkrycia dużego fragmentu ikonostasu z XVII wieku w Pałacu Branickich w Białymstoku, 11 bm. Pracownicy Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk odnaleźli fragmenty ikonostasu na strychu jednej z cerkwi. PAP/Artur Reszko

    Podlaskie/ Odkryto fragmenty XVII-wiecznego ikonostasu w cerkwi w Nowoberezowie

    Duże fragmenty datowanego na XVII wiek ikonostasu na strychu cerkwi w Nowoberezowie (Podlaskie) odkryli badacze z Instytutu Sztuki PAN. W ich ocenie to najstarsze takie dzieło w regionie; wyjątkowe, o czym świadczy jego oryginalność i skala zachowania.

  • Obraz mikroskopowy "Matki Boskiej z Dzieciątkiem" z Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Fot Sergii Antropov.

    Naukowiec: większość obiektów muzealnych nie wymaga stabilnego mikroklimatu

    Tylko niewielka część zbiorów muzealnych wymaga zwykle stabilnego mikroklimatu. Muzea nie muszą ponosić ogromnych kosztów na utrzymanie stałej temperatury i wilgotności. Mogą lepiej wykorzystać środki na ochronę dzieł sztuki - przekonuje naukowiec badający procesy degradacji dziedzictwa kultury.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzatorzy Nauki poszukiwani; rusza XXI edycja konkursu

  • Uznański-Wiśniewski: każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą

  • Polski astronauta wrócił do kraju

  • Ekspert: Polska ma nie tylko bursztyny, ale i złoto, szafiry, minerały promieniotwórcze

  • Premier: staramy się, by Europejska Agencja Kosmiczna zbudowała w Polsce swój ośrodek

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: miny przeciwpiechotne zagrażają nie tylko ludziom, ale i przyrodzie, ekosystemom

  • Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • Badania: dzieci przed 13. rokiem życia nie powinny używać smartfonów

  • Superbakterie mogą zabić miliony ludzi i kosztować globalną gospodarkę ok. 1,7 bln dol. rocznie

Warszawa, 24 .07.2025. Członek załogi Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem w KPRM w Warszawie. PAP/Rafał Guz

Polski astronauta wrócił do kraju

Po ponad tygodniu od zakończenia misji IGNIS astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił w czwartek do kraju. W hali przylotów warszawskiego lotniska czekali na niego pasjonaci kosmosu i media. Po południu spotkał się zaś z premierem, który zapowiedział starania o utworzenie w Polsce ośrodka ESA.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera