28.04.2023. Zamek w Kórniku. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Arboretum Kórnickie świętuje 200-lecie istnienia

200-lecie istnienia świętuje Arboretum Kórnickie – najstarsze arboretum w Polsce i jedno z najbogatszych w Europie Środkowej. Jest żywą księgą przyrody, nauki, a także polskiej historii - mówił w środę dyrektor Instytutu Dendrologii PAN prof. Andrzej Jagodziński.

  • Rododendrony kwitnące w Arboretum Wojsławice Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Niemczy, 28 bm. Ogród Botaniczny Arboretum Wojsławice posiada kolekcję narodową rododendronów. (mk/ibor) PAP/Maciej Kulczyński

    Dolnośląskie/ Od soboty otwarte Arboretum w Wojsławicach

    Od soboty można zwiedzać, po zimowej przerwie, Arboretum w Wojsławicach będące częścią Ogrodu Botanicznego Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wojsławicki ogród słynie z największej w Polsce kolekcji różaneczników, znanych też pod nazwą „rododendrony”.

  • Fot. Adobe Stock

    Arboretum Kórnickie świętuje 200 lat istnienia

    Cały rok potrwają obchody 200-lecia istnienia Arboretum Kórnickiego. Zlokalizowane w Kórniku (Wielkopolskie) arboretum jest najstarszym w Polsce i jednym z najbogatszych w Europie Środkowej; stanowi obecnie część Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Warmińsko-mazurskie/ Leśne arboretum w Kudypach otwarte dla zwiedzających

    Od wtorku otwarto po zimowej przerwie leśne arboretum w nadleśnictwie Kudypy (woj. warmińsko-mazurskie). Prezentowane tam kolekcje drzew i krzewów liczą około tysiąca gatunków i odmian.

  • Bolestraszyce, 21.08.2024. Żółw błotny (Emys orbicularis) w stawie w arboretum w Bolestraszycach. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Życie

    Podrzucane do stawu w Arboretum w Bolestraszycach żółwie ozdobne - groźne dla rodzimej przyrody

    Pracownicy Arboretum w Bolestraszycach na Podkarpaciu ostrzegają, że podrzucane do stawu żółwie ozdobne są zagrożeniem dla rodzimej przyrody. Mogą doprowadzić bowiem do zagłady populacji żółwia błotnego, objętego ścisłą ochroną.

  • 25.07.2024. Kwitnące liliowce w Arboretum Wojsławice. PAP/ Maciej Kulczyński
    Życie

    Dolnośląskie/ W Arboretum w Wojsławicach dobiega końca sezon na liliowce

    W Arboretum w Wojsławicach znajduje się największa w Europie kolekcja liliowców. Podziwiać można niemal 4 tys. odmian i gatunków tych roślin. Nadchodzący weekend może ostatnią szansą na podziwianie ich w pełnym rozkwicie.

  • 28.05.2024. Rododendrony kwitnące w Arboretum Wojsławice Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. PAP/Maciej Kulczyński
    Życie

    Dolnośląskie/ Ostatnia szansa na podziwianie różaneczników w arboretum

    W tym roku różaneczniki zakwitły wcześniej niż zwykle. Sezon na te piękne kwiaty właśnie się kończy, dlatego w nadchodzący długi weekend warto zajrzeć do arboretum w Wojsławicach. Znajduje się tam największa w Polsce kolekcja tych roślin, które znane są pod potoczną nazwą "rododendrony".

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera