Fot. Fotolia

Fizycy z UG zwiększają dokładność pomiarów

Fizycy z Uniwersytetu Gdańskiego pracują nad nowymi mechanizmami teoretycznymi, dzięki którym będzie można lepiej scharakteryzować układy złożone z wielu cząstek. Zwiększy to dokładność pomiarów fizycznych, a w przyszłości może pomóc w budowie komputerów kwantowych.

  • Las tropikalny w Kolumbii; fot.: Marta Kolanowska

    Gdańscy odkrywcy „diabelskiego storczyka” chcą założyć rezerwat w Kolumbii

    Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy w ubiegłym roku opisali "diabelskiego storczyka" - nowy gatunek orchidei, założyli w południowej Kolumbii Instytut Badań nad Bioróżnorodnością i zbierają pieniądze, by założyć tam rezerwat.

  • Prof. Lech Garlicki doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

    Znawca prawa konstytucyjnego, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - prof. Lech Garlicki, został uhonorowany w czwartek tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

  • Pierwszy Polak w programie badawczym LAPA Princeton University

    Prof. Tomasz Koncewicz z Uniwersytetu Gdańskiego weźmie udział w programie badawczym Princeton University – The Program in Law and Public Affairs (LAPA) w roku akademickim 2017-2018. Jest pierwszym Polakiem i drugim naukowcem z Europy Środkowo-Wschodniej, który otrzymał zaproszenie do programu.

  • Naukowcy PG i UG laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców

    Wacław Kulczykowski, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego i dr inż. Adrian Bekasiewicz z Politechniki Gdańskiej to tegoroczni laureaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena.

  • Fot. Fotolia

    Studenci UG nagrodzeni w międzynarodowym konkursie informatycznym

    Cyberwatch oraz Unity to dwa projekty informatyczne studentów Uniwersytetu Gdańskiego, które wyróżniono w międzynarodowym konkursie informatycznym „Association for Information Systems Student Chapter 2016”. Zawody przeprowadzono w Indiana University w Stanach Zjednoczonych.

  • Fot. M. Ochocki/KFP/UG

    „Uniwersytet – Lubię to!” - nowa akcja Uniwersytetu Gdańskiego

    Atrakcyjne prezentacje, naukowe doświadczenia, spektakle, wykłady, spotkania i rozmowy – to elementy akcji Uniwersytetu Gdańskiego – „Uniwersytet – Lubię to!”. Uczestniczący w niej uczniowie mają okazję spotkać studentów i naukowców UG oraz przekonać się, że nauka nie jest nudna. Kolejne spotkanie 18 maja w Ostródzie.

  • Na zdjęciu Krzysztof Skóra. Fot. Stacja Morska UG

    Prof. Krzysztof Skóra patronem Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu

    Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego będzie nosiła imię prof. Krzysztofa Skóry - twórcy i wieloletniego dyrektora placówki w Helu. W czwartek decyzję o nadaniu patronatu podjął senat Uniwersytetu Gdańskiego.

  • Fot. PAP/ Piotr Wittman 22.08.2015

    Szkielet finwala na wystawie Uniwersytetu Gdańskiego

    Szkielet płetwala zwyczajnego - zwanego finwalem - drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi, już wkrótce będzie można oglądać na wystawie Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Przywieziony z Muzeum Morza w niemieckim Stralsundzie w Gdańsku będzie gościł przez co najmniej 10 lat.

  • Życie

    Akwarium Malawi już czynne na Uniwersytecie Gdańskim

    W 7 tysiącach litrów wody Akwarium Malawi na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego zamieszkało 360 kolorowych ryb pielęgnicowatych. Akwarium, odzwierciedlające biotop afrykańskiego jeziora Malawi, będzie służyło do obserwacji i badań.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera