27.01.2025. Amber Terra - innowacyjny papier stworzony dzięki współpracy naukowców z WTiICh ZUT i Arctic Paper, który łączy ekologię z potrzebami osób niewidomych, 27 bm. w Szczecinie. Amber Terra to papier o zwiększonej sztywności i nieprzezroczystości, który jednocześnie jest bardziej przyjazny środowisku. Dzięki zastosowaniu nowatorskiego polimerowego crosslinkera udało się ograniczyć ilość używanych włókien drewna.  (ad) PAP/Marcin Bielecki

Szczecin/ Innowacyjny papier powstał we współpracy naukowców i przemysłu

Papier o zwiększonej sztywności i nieprzezroczystości, oszczędzający środowisko, a także do tworzenia dokumentów zapisanych pismem Braille’a opracowali materiałoznawcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie we współpracy z Arctic Paper Kostrzyn.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Papierowe kubki mogą być toksyczne

    Zastąpienie plastikowych kubków papierowymi może wcale nie pomagać środowisku. Choć papier szybko się rozkłada - to użycie go wymaga nasączenia szkodliwymi związkami chemicznymi.

  • Adobe Stock
    Świat

    Papierowe słomki mogą szkodzić ludziom zamiast pomagać środowisku

    Papierowe słomki do napojów mogą być szkodliwe dla ludzi, nie będąc przy tym lepszymi dla środowiska niż słomki plastikowe – informuje pismo „Food Additives & Contaminants”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Papier toaletowy nieoczekiwanym źródłem „wiecznych chemikaliów” w ściekach

    Bardzo trwałe i zagrażające zdrowiu związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS) uwalniają się do środowiska między innymi z papieru toaletowego – informuje pismo “Environmental Science & Technology Letters".

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Powstała jednorazowa elektronika na papierze

    Naukowcy stworzyli nowy rodzaj elektroniki, którą można nadrukować na zwykły papier, a po wykorzystaniu na przykład spalić. To doskonały wynalazek do budowy urządzeń osobistych, medycznych czy czujników badających środowisko - twierdzą twórcy.

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    Co łączy suchy papier i sieć wysokiego napięcia?

    Co ma suchy papier do sieci wysokiego napięcia? Całkiem sporo. Otóż jest on bardzo dobrym izolatorem w instalacjach wysokonapięciowych. Nad ulepszaniem wykorzystywanego do tego celu papieru marszczonego pracowali wspólnie naukowcy Politechniki Śląskiej i Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB.

  • Włókno modyfikowane nanoluminoforem - wzbudzone (naświetlone) promieniowaniem IR.  Źródło: Agata Szczeszak
    Technologia

    Świecący papier nie do podrobienia

    Włókna, tusz czy papier, które świecą zarówno oświetlone światłem UV - jak i podczerwonym, przygotowuje zespół z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Zabezpieczone nimi banknoty czy papiery wartościowe trudniej będzie podrobić.

  • Technologia

    Łódzcy naukowcy pracują nad papierem niemożliwym do sfałszowania

    Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opatentowali technologię, która umożliwia tworzenie papieru o strukturze będącej jednocześnie nośnikiem informacji. Dzięki temu każda kartka papieru może posiadać rodzaj wewnętrznego, unikalnego kodu paskowego i tym samym praktycznie będzie niemożliwa do sfałszowania.

  • Technologia

    Niezwykły papier ochroni dzieła sztuki przed grzybami i bakteriami

    Grzyby i bakterie mogą „zjeść” stary obraz czy druk przechowywany w nieodpowiednich warunkach. Temu zjawisku może zapobiec antyseptyczny papier do pakowania dzieł sztuki, który pochłania szkodliwe związki– mówi PAP Roman Gołąb z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

  • Czy historia epidemii wpływa na współczesne zachowania społeczne?

  • Ekspert: bez pokrywy śnieżnej i opadów, stan wód powierzchniowych będzie nadal opadał

  • Fot. Adobe Stock

    Milimetrowy kryształ mieści gigabit informacji

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

  • Długość ciała przodka żarłacza białego mogła dochodzić do 9 metrów

  • Odcięcie od smartfona poprawia koncentrację i samopoczucie

  • Eksperci: w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc.

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera