Nowa metoda redukcji rudy żelaza z użyciem plazmy wodoru pozwala uzyskiwać żelazo przy dużo mniejszej energii, a produktem ubocznym jest tylko woda. Technika ta otwiera drogę do bardziej ekologicznej i wydajnej produkcji.
Międzynarodowy zespół naukowców z udziałem Polaków wykrył izotopy wodoru z paliwa termojądrowego podczas demonstracji lasera na tokamaku Joint European Torus (JET). Ta technologia laserowa pozwala m.in. określić skład chemiczny próbek w reaktorach termojądrowych.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a pokazał, że strumień plazmy wyrzucanej przez supermasywną czarną dziurę obecną w olbrzymiej galaktyce, prowokuje liczne eksplozje gwiazd typu nowa. Odkrycie wskazuje na braki w zrozumieniu oddziaływania czarnych dziur na otoczenie – mówią naukowcy.
W oksfordzkim Joint European Torus (JET) udało się uzyskać trwającą 5 sekund reakcję termojądrową z rekordową ilością wytworzonej energii. To ważny krok na drodze do energetyki fuzyjnej. W eksperymencie, którego wynik przedstawiono w czwartek, wzięło udział ponad 300 naukowców zrzeszonych w konsorcjum EUROfusion, w tym badacze z polskiego Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (IFPiLM).
Działający w Korei Południowej reaktor fuzyjny KSTAR został właśnie rozbudowany. Celem jest uzyskanie przez 300 sekund plazmy o temperaturze aż 100 mln stopni C.
Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie testują, czy zimna plazma może się przydać w przedłużaniu przydatności pokarmów: czy może przeciwdziałać zatruciom pokarmowym i unieszkodliwiać szkodliwe mikroorganizmy.
Wykorzystując gorącą plazmę, paradoksalnie można chłodzić elektronikę wewnątrz statków kosmicznych i odrzutowców na dużych wysokościach – informuje pismo „ACS Nano“.
Naukowcy Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Gdańskiego prowadzą badania nad wykorzystaniem zimnej plazmy atmosferycznej do niszczenia bakterii odpowiedzialnych za choroby roślin. W swoim projekcie naukowy chcą też promować wzrost bakterii odpowiedzialnych za zwiększenie plonów wśród roślin uprawnych.
Nową fazę badań na stellaratorze w niemieckim Greifswaldzie zainaugurowano w środę. Naukowcy - w tym i Polacy - chcą na Ziemi uzyskać warunki analogiczne do tych na Słońcu. Mają nadzieję, że dzięki tym badaniom uda się wykorzystać nowe źródła energii.