Dwa ośrodki naukowe w Polsce otrzymały grant na badania nad nowymi metodami leczenia raka trzustki. Pracami pokierują dr Marcin Piejko oraz dr hab. Dawid Walerych. Konkurs grantowy zorganizowało po raz drugi Polskie Towarzystwo Onkologiczne.
Badania kliniczne w onkologii trwają średnio 12 lat, dlatego od odkrycia obiecującej terapeutycznie cząsteczki do wprowadzenia na rynek gotowego leku jest naprawdę bardzo daleka droga - komentuje doniesienia o nowej cząsteczce hamującej rozwój raka trzustki dr hab. Piotr Rzymski, prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Potencjalny lek, który może pomóc w wyleczeniu raka trzustki, jednego z najbardziej śmiertelnych nowotworów, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Odkrycie obiecującego związku to jednak zaledwie początek długiej drogi, która może doprowadzić do wprowadzenia leku na rynek.
Cztery pierwsze zabiegi termicznej ablacji guzów neuroendokrynnych trzustki za pomocą prądu o częstotliwości fal radiowych (RFA) wykonano w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Tym samym temu gliwicka placówka dołączyła do grona ośrodków leczących rzadkie nowotwory trzustki metodą małoinwazyjną.
Rak trzustki to wyjątkowo śmiertelny nowotwór, z trudem poddający się terapii. Mimo to po wielu latach udało się opracować nowy standard leczenia przerzutowego raka trzustki – twierdzą eksperci. Są też nadzieje na kolejne terapie.
Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Klinika Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii laureatami konkursu na grant onkologiczny, która ma się przyczynić do poprawy opieki nad pacjentem z rakiem trzustki.
Nie sama glukoza, ale substancje, które powstają w czasie jej rozkładania, upośledzają produkcję insuliny w trzustce - wskazują naukowcy z Oxfordu, odsłaniając kluczowy mechanizm powstawania cukrzycy.
Zespół ze Stanford Medicine zdołał wszczepić myszom obce komórki trzustki bez leków obniżających odporność. Gryzonie trwale odzyskały zdrowie. Podobna metoda może też pomóc w transplantacjach narządów - sądzą naukowcy.
Rak trzustki jest wciąż wyjątkowo śmiertelny. Pilnie potrzebujemy nowych terapii, zwiększających skuteczność leczenia tego nowotworu – alarmowali eksperci podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO).