Fot. Adobe Stock

Prof. Dobrowolski: zwiększona masa ciała przekłada się na ponad 200 chorób

Zwiększona masa ciała przekłada się na częstotliwość występowania ponad 200 jednostek chorobowych - ostrzega w rozmowie z PAP prof. Piotr Dobrowolski. Ponad połowa Polaków (59 proc.) ma problem z nadmierną masą ciała - alarmuje prof. Aleksander Prejbisz, który zaleca zmianę stylu życia i regularne badania.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Lekarze: każdy dodatkowy kilogram to większe ryzyko chorób serca i układu krążenia

    37 proc. zgonów w Polsce w 2023 r. było spowodowanych chorobami układu krążenia, a choroba otyłościowa stała się jednym z wiodących problemów zdrowia w Polsce – powiedział PAP prof. Piotr Dobrowolski, kardiolog.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    NFZ: 35 proc. pacjentów ma nadwagę, a 28 proc. choruje na otyłość

    35 proc. pacjentów ma nadwagę, a 28 proc. choruje na otyłość. Więcej osób z nadmiarowymi kilogramami lekarze zdiagnozowali na terenach wiejskich niż w dużych miastach - wynika z opublikowanej w środę informacji Narodowego Funduszu Zdrowia o pacjentach podstawowej opieki zdrowotnej.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Ekspertka: lekarze muszą wykazywać się czujnością na chorobę otyłościową, podobnie jak na nowotwory

    Lekarze w Polsce nie wykorzystują podstawowego narzędzia w diagnostyce otyłości, jakim jest pomiar masy ciała i wzrostu pacjentów – oceniła dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Jej zdaniem, pracownicy medyczni muszą zacząć wykazywać się czujnością na chorobę otyłościową.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Do 2050 r. jedna trzecia dzieci i młodzieży będzie miała otyłość lub nadwagę

    Do 2050 r. liczba dzieci i nastolatków z nadwagą lub otyłością może wzrosnąć do 746 milionów, co będzie stanowić niemal jedną trzecią tej grupy wiekowej - alarmują naukowcy na łamach „The Lancet”.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Ekspertka: w Polsce 25 proc. dzieci i młodzieży ma nadwagę lub otyłość

    W Polsce 25 proc. dzieci i młodzieży ma nadwagę lub otyłość; dochodzimy do średniej europejskiej - przekazała we wtorek w Sejmie prof. Katarzyna Zatońska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodała, że otyłość to drugi, po paleniu papierosów, czynnik ryzyka wystąpienia nowotworów.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Raport: prawie trzy czwarte Amerykanów ma nadwagę lub jest otyłych

    W USA dramatycznie się zwiększa liczba ludzi z nadmierną masą ciała. Z najnowszego raportu wynika, że prawie trzy czwarte Amerykanów ma nadwagę lub jest otyłych, a do 2050 r. odsetek ten może się zwiększyć do 80 proc.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Eksperci: otyłość i nadwaga globalnym wyzwaniem; brakuje programów edukacyjnych

    Otyłość dzieci i dorosłych jest już globalnym wyzwaniem, to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób wieku dziecięcego, a w Polsce brakuje programów edukacyjnych dotyczących otyłości - mówili uczestnicy czwartkowej konferencji "Poznaj temat rosnącej wagi".

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Śląskie/ Darmowe badania dla dzieci i młodzieży na Stadionie Śląskim

    Eksperci Akademickiego Centrum Medycznego AWF w Katowicach przeprowadzą w przyszły piątek na Stadionie Śląskim serię darmowych badań dla dzieci i młodzieży. Celem jest wczesne diagnozowanie i zapobieganie problemom związanym z otyłością oraz wadami postawy.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Ćwiczenia siłowe, a nie tylko aeroby, zbawienne w leczeniu zespołu metabolicznego - wykazali Polacy

    Połączone ćwiczenia aerobowe i oporowe dają najlepsze efekty we wspomaganiu terapii pacjentów z zespołem metabolicznym - wykazali naukowcy z Zakładu Anatomii Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.

Najpopularniejsze

  • Warszawa, 24.07.2025. Polski astronauta, członek załogi misji Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas powitania w Porcie Lotniczym im. Chopina na Okęciu w Warszawie, 24 bm. Polski astronauta wrócił do kraju na pokładzie specjalnego rządowego samolotu. PAP/Leszek Szymański

    Uznański-Wiśniewski: każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą

  • Prof. Wojdacz: polska epigenetyka rośnie w siłę, ale potrzebujemy więcej młodych naukowców

  • Polski astronauta wrócił do kraju

  • Naukowcy o eksperymentach z misji IGNIS: nadchodzi najbardziej ekscytująca część

  • Falujący podolbrzym. Kiedy supermasywna czarna dziura oddziera gwiazdę z otoczki

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • Badanie: odtwarzanie mokradeł już po roku przynosi korzyści dla klimatu

  • WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

  • Superbakterie mogą zabić miliony ludzi i kosztować globalną gospodarkę ok. 1,7 bln dol. rocznie

Warszawa, 24.07.2025. Polski astronauta, członek załogi misji Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas powitania w Porcie Lotniczym im. Chopina na Okęciu w Warszawie, 24 bm. Polski astronauta wrócił do kraju na pokładzie specjalnego rządowego samolotu. PAP/Leszek Szymański

Uznański-Wiśniewski: każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą

Każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą - powiedział polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który w czwartek przyleciał do Polski. Dodał, że byłby gotowy nadal reprezentować Polskę jako astronauta, jeśli będzie taka możliwość.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera