europejski kongres gospodarczy

Katowice, 22.04.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (3L), rektor Akademii WSB prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz (L), rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek (2L), dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Małachowski (4L), prorektor ds. kształcenia Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie prof. Krzysztof Mendrok (5L), rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk (4P), dziennikarz naukowy Tomasz Rożek (3P), prezeska Fundacji Kobiety Nauki Marta Du Vall (2P) oraz moderator Jacek Ziarno (P) w dyskusji "Green Planet 2" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, 22 bm. XVIII EKG odbywa się pod hasłem „The Power of Dialogue. Siła dialogu”. PAP/Jarek Praszkiewicz

EKG/ Minister nauki chciałby, aby każdy resort przeznaczał 1 proc. swego budżetu na B+R

Jednym z pomysłów na finansowe wsparcie polskiej nauki jest przeznaczenie 1 proc. budżetu każdego resortu na badania i rozwój – powiedział w środę w Katowicach minister nauki Marcin Kulasek. Dodał, że Ministerstwo Obrony Narodowej taki zapis już ma, co daje 2 mld zł rocznie, które można przeznaczyć na ten cel.

  • Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (L) oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) podczas inauguracyjnego panelu "Nowa Unia – młoda Unia: europejskie wyzwania społeczne a zdrowa gospodarka" w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Fot. PAP/Hanna Bardo 13.05.2019
    Technologia

    Eksperci: uczmy komunikacji, podejmowania decyzji i matematyki

    W świecie rozwijających się błyskawicznie technologii ludzi trzeba uczyć komunikacji, umiejętności podejmowania decyzji, współpracy i matematyki – ocenili specjaliści podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, rozpoczętego w poniedziałek w Katowicach.

  • Gowin w Katowicach: polski przemysł musi stać się innowacyjny

    „Polski przemysł musi stać się innowacyjny” - mówił w środę w Katowicach wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że priorytetem rządu musi być wspieranie nowych gałęzi przemysłu opartych o nowoczesne technologie, które wykorzystują prace badawcze polskich uczelni.

  • PAP © 2012 / Andrzej Grygiel

    Kudrycka - jesteśmy w czasach przełomu w polskiej nauce

    Jesteśmy w czasach ogromnego przełomu, przełomu w polskiej nauce, wsiedliśmy do ekspresu nabierającego coraz większej prędkości - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka w trakcie otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera