Źródło: MNiSW

Minister nauki uhonorowała najlepszych naukowców i dydaktyków

Prof. Michał Horodecki, prof. Jacek Namieśnik oraz zespół naukowców z Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie to tegoroczni laureaci nagród ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne.

  • Fot. Fotolia

    Inauguracja roku na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim

    Ponad 34 tys. studentów rozpoczęło w czwartek rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. „Otwartość polskiej nauki jest kluczem do szukania nowych idei” - mówiła podczas inauguracji roku akademickiego minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

  • Minister nauki do prezydenta elekta: już prowadzimy dialog z humanistami

    Dialog z humanistami trwa i będzie kontynuowany - zapewniła w środę minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. „Bardzo dziękuję za pośrednictwo prezydenta elekta w mojej rozmowie z naukowcami, ale rozmawiamy” - dodała na konferencji prasowej w Sejmie.

  • Fot. PAP/ Radek Pietruszka 02.02.2015

    Szefowa MNiSW: z pewnymi postulatami komitetu humanistów się zgadzamy

    Zgadzamy się z kilkoma postulatami humanistów, np. co do potrzeby wzrostu finansowania nauki - skomentowała minister nauki Lena Kolarska-Bobińska postulaty Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej. Według niej część postulatów jest jednak wątpliwa.

  • Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska i wiceminister nauki Marek Ratajczak podczas konferencji prasowej w związku z zakończeniem prac parlamentarnych nad ustawą o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych oraz ustawą o zasadach finansowania nauki. Fot. PAP/Jakub Kamiński PAP Jakub Kamiński 16.01.2015

    Minister nauki o nowym prawie o ochronie zwierząt - osiągnięto kompromis

    Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska wyraziła w piątek zadowolenie z zakończenia prac w parlamencie nad ustawą o ochronie zwierząt doświadczalnych. Jak zaznaczyła, budziła ona emocje ale udało się osiągnąć kompromis.

  • Kolarska-Bobińska: w tym roku na badania i rozwój wydamy 1 proc. PKB

    Polska w tym roku osiągnie 1 proc. PKB w wydatkach na badania i rozwój - powiedziała w piątek w Brukseli minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. Zapowiedziała, że spotka się z ministrami skarbu i obrony, by rozmawiać o finansowaniu badań i rozwoju.

  • Lena Kolarska-Bobińska pozostanie szefową resortu nauki w nowym rządzie

    Szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska znalazła się w gronie tych ministrów rządu Donalda Tuska, którzy będą kontynuować pracę w gabinecie Ewy Kopacz. Mimo że swoje stanowisko piastuje niespełna rok, znacznie zintensyfikowała prace resortu.

  • Rząd sfinansuje roczne studia dla Ukraińców na polskich uczelniach

    100 studentów ze wschodu Ukrainy już od września br., a 450 w roku 2015, będzie mogło studiować na polskich uczelniach dzięki stypendium polskiego rządu. Stypendia mają pomóc Ukraińcom w budowaniu demokracji - mówiła w środę w Warszawie Lena Kolarska-Bobińska.

  • Minister nauki: jakość badań i innowacje to priorytet

    Wspieranie udziału nauki w rozwoju gospodarczym, podnoszenie jakości badań i ułatwienie studentom startu na rynku pracy to priorytety Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W środę przedstawiła je w Sejmie szefowa resortu Lena Kolarska-Bobińska.

  • Minister nauki: pod koniec lutego okrągły stół na temat humanistyki

    Wprowadzenie przedmiotów humanistycznych także na kierunkach technicznych i ścisłych np. w formie warsztatów, to jeden z elementów pakietu dla humanistyki, przygotowywanego przez resort nauki. "Szczegóły tych propozycji chcemy omówić przy okrągłym stole poświęconym humanistyce" - pisze na blogu minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Naukowcy: zimne superziemie powszechne w Drodze Mlecznej

  • Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

  • "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • ESA: powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano

Fot. materiały prasowe

Tkanki miękkie, misja kosmiczna i diagnostyka dzięki AI – w ramach polskiego eksperymentu na ISS

Jak tkanki miękkie astronautów adaptują się do warunków kosmicznych i zmian wynikających z procesu przygotowywania się do misji? Sprawdzą to polscy badacze w ramach eksperymentu podczas misji IGNIS. Diagnostyka odbywa się przy użyciu AI.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera