Fot. Adobe Stock

Na sejmowej komisji o tym, jak poprawić konkurencyjność B+R w UE

O roli badań w kontekście strategicznej suwerenności Europy oraz finansowaniu nauki w kontekście nakładów na obronność - mowa była podczas wtorkowego spotkania sejmowej Komisji Edukacji i Nauki.

  • 03.09.2024. Otwarcie Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (CIES ICHB PAN) w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk
    Technologia

    Poznań/ Otwarto Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej ICHB PAN

    Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) otworzył we wtorek w Poznaniu Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej (CIES). W obiekcie mają być m.in. prowadzone zajęcia propagujące naukę. Centrum ma też pomóc w rozwoju start-upów młodych naukowców.

  •  09.01.2023. Od lewej: prezes zarządu KSSSE Krzysztof Kielec, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach dr Jan Zgrzywa, rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu Karol Seifert i prezes zarządu Beyond.pl Wojciech Stramski. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/ Podpisano porozumienie o współpracy na rzecz innowacyjności pod marką Polskiej Strefy Inwestycji Wielkopolska

    W poniedziałek w Poznaniu podpisano porozumienie o współpracy na rzecz innowacyjności pod marką Polskiej Strefy Inwestycji Wielkopolska. Jednym z pierwszych projektów ma być kooperacja przy nowopowstającym kierunku Informatyki Kwantowej na UAM.

  • Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Radek Pietruszka  26.02.2019
    Innowacje

    Gowin: programy na rzecz innowacyjności sławią naukę i dają impuls gospodarce

    Ustawy o innowacyjności czy doktoraty wdrożeniowe to działania, na rzecz innowacyjności, które nie tylko sławią polską naukę, ale i dają impuls gospodarce - powiedział we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin.

  • Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński PAP/Rafał Guz 25.01.2017
    Innowacje

    Dardziński: inwestowanie we współpracy z naukowcami będzie się przedsiębiorcy opłacało

    Dzięki drugiej ustawie o innowacyjności, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku ulga podatkowa dla firm na działalność badawczo-rozwojową wzrośnie do 100 proc. To wyraźny sygnał, że inwestowanie we współpracy z naukowcami będzie się przedsiębiorcy opłacało - powiedział PAP wiceminister resortu nauki Piotr Dardziński.

  • PAP © 2017 / Lech Muszyński

    Raport: w latach 2008-15 Polska światowym liderem w dynamice wydatków firm na B+R

    Polska była światowym liderem pod względem dynamiki wzrostu wydatków na B+R w latach 2008-2015 - wynika z opublikowanego niedawno raportu Global Innovation Index 2017. W European Innovation Scoreboard 2017 znaleźliśmy się jednak na czwartym od końca miejscu w UE.

  • Technologia

    NCBR: ponad 55 mln na wspólne projekty naukowców i przedsiębiorców

    Prace dotyczące bezpieczeństwa lotów czy na drogach to niektóre z projektów wyłonionych w konkursie "Projekty aplikacyjne". Na ich realizację konsorcja, złożone z zespołów naukowych i przedsiębiorstw, otrzymają od NCBR łącznie ponad 55 mln zł.

  • Wiceprezes Urzędu Patentowego: badaczowi trudno o patent bez rzecznika!

    Osobom, które mają innowacyjny pomysł, przyda się pomoc rzecznika patentowego. Bez znajomości systemu ochrony własności przemysłowej, intelektualnej, można popełnić błędy w procesie komercjalizacji wynalazku i ponieść straty - zwraca uwagę zastępca prezesa Urzędu Patentowego RP Andrzej Pyrża.

  • Raport UE dot. innowacyjności: Polska poniżej średniej

    Branże intensywnie korzystające z praw własności intelektualnej odpowiadały w latach 2011-2013 za 42,3 proc. europejskiego PKB i 27.8 proc. wszystkich miejsc pracy w UE; w Polsce - 37 proc. PKB i 24.4 proc. zatrudnienia - wynika z nowego raportu UE.

  • Sejm przyjął senackie poprawki do tzw. małej ustawy o innowacyjności

    Sejm przyjął w piątek drobne senackie poprawki do tzw. małej ustawy o innowacyjności. Ustawa zakłada m.in., że firmy będą mogły korzystać z większych ulg na działalność badawczo-rozwojową, a naukowcy więcej zyskają z komercjalizacji swoich wynalazków.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzatorzy Nauki poszukiwani; rusza XXI edycja konkursu

  • Uznański-Wiśniewski: każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą

  • Polski astronauta wrócił do kraju

  • Prof. Wojdacz: polska epigenetyka rośnie w siłę, ale potrzebujemy więcej młodych naukowców

  • Ekspert: Polska ma nie tylko bursztyny, ale i złoto, szafiry, minerały promieniotwórcze

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • Badanie: odtwarzanie mokradeł już po roku przynosi korzyści dla klimatu

  • WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

  • Superbakterie mogą zabić miliony ludzi i kosztować globalną gospodarkę ok. 1,7 bln dol. rocznie

Warszawa, 24 .07.2025. Członek załogi Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem w KPRM w Warszawie. PAP/Rafał Guz

Polski astronauta wrócił do kraju

Po ponad tygodniu od zakończenia misji IGNIS astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił w czwartek do kraju. W hali przylotów warszawskiego lotniska czekali na niego pasjonaci kosmosu i media. Po południu spotkał się zaś z premierem, który zapowiedział starania o utworzenie w Polsce ośrodka ESA.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera