Nauka dla Społeczeństwa

21.04.2024
PL EN
02.01.2024 aktualizacja 02.01.2024

Opole/Nagroda dla studentów PO za projekty domów

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Studenci Politechniki Opolskiej otrzymali wyróżnienie w międzynarodowym konkursie "Nigeria: Dom po kryzysie", organizowanym przez Nigeryjski Fundusz Humanitarny, Międzynarodową Organizację ds. Migracji oraz Agencję ONZ ds. migracji.

Trzech studentów architektury Politechniki Opolskiej otrzymało prestiżowe wyróżnienie w konkursie, którego celem było zaprojektowanie domu dla ludności dotkniętej przemocą na terenach wiejskich północno-wschodniej Nigerii.

"Od 2015 r. nasiliła się przemoc, która spowodowała bezprecedensową sytuację kryzysową w zakresie mieszkalnictwa. Szacuje się, że do 2023 r. około 3,5 miliona ludzi straciło domy lub życie w niepewnych warunkach. Ta sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji w celu zapewnienia zrównoważonych, długoterminowych rozwiązań. Celem konkursu jest zaprojektowanie taniego, przyrostowego, modułowego i możliwego do modernizacji rozwiązania mieszkaniowego dla ludności dotkniętej przemocą na obszarach wiejskich północno-wschodniej Nigerii" - czytamy na stronie konkursu.

Jak wyjaśnia Dominik Puchała, jeden z wyróżnionych studentów, projekt opolskiego zespołu pozwalała na budowę domów z materiałów łatwo dostępnych w Nigerii, czyli: drewna, cegieł i słomy, które stwarzałyby możliwość powiększania go wraz z rozwojem rodziny.

"Podjęcie wyzwania związanego z tym projektem wymagało od nas kompleksowej wiedzy i dostosowania się do miejscowych uwarunkowań związanych z egzotycznym klimatem, wyzwaniami materiałowymi i różnicami kulturowymi wynikającymi z multipokoleniowego i często poligamicznego charakteru rodzin w Nigerii" - wyjaśnił.

Zdaniem Dominika Łojasa, drugiego z wyróżnionych, udział w konkursie, gdzie prace były oceniane przez międzynarodowe jury, to nie tylko ważny wpis w zawodowym CV, ale też dowód na elastyczność i uniwersalność w projektowaniu prezentowaną przez uczestników konkursu. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024