Brytyjski zespół opisał przypadek starszej kobiety ze zdrowotnymi kłopotami, która w wyniku przebywania w saunie doznała groźnego udaru cieplnego. Takie przypadki nie są częste, ale mogą być bardzo groźne.
Chociaż jest stosunkowo rzadki, udar cieplny może zagrażać życiu, nawet w przypadku braku dodatkowych czynników ryzyka, takich jak choroby serca, płuc, zaburzenia neurologiczne, działanie leków czy nadmierne spożycie alkoholu – zwracają uwagę specjaliści z Birmingham Heartlands Hospital.
Jak wyjaśniają, udar cieplny to gwałtowny wzrost temperatury ciała powyżej 40 st. C, który wiąże się z nagłym upośledzeniem funkcji mózgu, przy czym tzw. niewysiłkowy udar cieplny wynika z długotrwałego narażenia na wysokie temperatury środowiskowe.
Na łamach pisma „BMJ Case Reports” opisali przypadek 70-letniej kobiety, którą nieprzytomną znaleziono w saunie lokalnej siłowni. Temperatura jej ciała wynosiła aż 42 st. C, ciśnienie krwi było bardzo niskie, a tętno wyjątkowo wysokie. Po przywiezieniu jej na oddział ratunkowy miała drgawki.
Wcześniej zdiagnozowano u niej cukrzycę typu 1, niedoczynność tarczycy, jednak kobieta nie paliła i nie nadużywała alkoholu. Regularnie odwiedzała siłownię. W sumie miała więc niewiele czynników ryzyka problemów związanych z pobytem w saunie.
Badania przeprowadzone w szpitalu wskazały jednak osłabioną pracę nerek i wątroby oraz niewielki zawał i uszkodzenie tkanki mięśniowej.
Po dwóch godzinach chora odzyskała przytomność, ale przez dwa dni była senna i zdezorientowana. Wyraźne objawy ustąpiły po trzech dniach, ale łącznie w szpitalu spędziła dwanaście dni.
Po mniej więcej dwudziestu sześciu dniach powróciła do zdrowia, nie licząc umiarkowanego osłabienia i pewnych zaburzeń pracy wątroby.
Autorzy publikacji informują, że znają tylko 9 podobnych przypadków, ale trzy z tych osób zmarły.
„Prognoza w przypadku udaru cieplnego zależy od różnych czynników, szczególnie od wieku. Klasyczny udar cieplny u osób starszych wiąże się ze wskaźnikiem śmiertelności wynoszącym ponad 50 proc., a wskaźnik ten wzrasta wraz z każdą dodatkową dysfunkcją narządów wewnętrznych. Zgony związane z wysoką temperaturą zdarzają się częściej podczas fal upałów, co widać w wielu dużych międzynarodowych bazach danych. Przewiduje się, że liczba zgonów z powodu udaru cieplnego wzrośnie, także gdy globalne temperatury będą nadal rosły” – podkreślają autorzy pracy.
Przypominają przy tym, że w przypadku udaru cieplnego kluczowe jest szybkie ochłodzenie pacjenta. Od tego w dużej mierze zależy, czy chory przeżyje.
Zwracają też uwagę na konieczność dobrego nawodnienia organizmu w przypadku wysokiej temperatury otoczenia.
„Moje doświadczenie pokazuje niebezpieczeństwa związane z saunami oraz to, jak ważne jest, aby być odpowiednio nawodnionym przed wejściem do sauny. Ważne jest też, aby były one regularnie sprawdzane przez pracujący w nich personel. Jako regularny gość saun nigdy nie miałam żadnych problemów i po zastanowieniu uważam, że nie piłam wystarczającej ilości wody” - oceniła sama pacjentka.(PAP)
Marek Matacz
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.