Opole/Wspólna inicjatywa politechniki i WSSE

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W piątek na Politechnice Opolskiej otwarto laboratorium optymalizacji pracy odnawialnych źródeł energii. Jak poinformowała Anna Kułynycz, rzecznik uczelni, jest to wspólna inicjatywa politechniki i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park.

Inwestycja o wartości blisko miliona złotych została zrealizowana ze wsparciem finansowym ze strony Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Laboratorium posłuży do celów dydaktycznych, naukowych, ale także do współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Zdaniem prof. Sebastiana Boruckiego z Politechniki Opolskiej, właśnie otwarte laboratorium pozwoli na lepsze wykorzystanie nowych technologii, które staną się codziennością nie tylko w przemyśle.

"Transformacja energetyczna, która nas czeka, właściwie ona już ma miejsce, odchodzenie od konwencjonalnych źródeł energii; brak mocy w systemie energetycznym, przestarzałe elektrownie - powodują, że musimy szukać nowych rozwiązań, szczególnie w tych obszarach. Jak mamy nadprodukcję, to żebyśmy nie tracili tej energii, tylko ją mogli zmagazynować i wykorzystać relatywnie tanio wtedy, kiedy ona jest potrzebna, czyli na przykład w godzinach szczytów popołudniowych" - tłumaczył naukowiec.

W skład laboratorium wchodzi 40 paneli fotowoltaicznych i dwa falowniki: jeden hybrydowy, który obsługuje magazyn energii, oraz falownik prądu stałego, który nadwyżki energii, jakie już nie zostały zmagazynowane w akumulatorach, przekazuje i zasila kampus Politechniki Opolskiej.

"Laboratorium będzie spełniało trzy funkcje. Pierwsza to dydaktyczna, czyli adresowana do studentów kierunków: elektrotechnika, automatyka i robotyka i technologie energetyki. Również studenci analityki danych w biznesie będą mieli bardzo bogaty zasób pomiarów, które są gromadzone na serwerze, żeby jakieś analizy przeprowadzić. Drugi aspekt to są naukowcy, których zadaniem będzie opracowywanie nowych algorytmów sterowania magazynami, tak żeby opłacalnym było ich użytkowanie ze względu na czas ich eksploatacji, ale przede wszystkim, żeby na tym zarabiać, kupować tanio energię - czy to z OZE, czy nawet bezpośrednio z sieci, i sprzedawać ją wtedy, gdy ona na rynku energii jest relatywnie droga. I trzecia funkcja: z tej infrastruktury, jak i gromadzonych danych, będą mogli korzystać przedsiębiorcy; będą oni mogli też implementować swoje algorytmy, jeżeli będzie taka chęć" - podkreśla prof. Borucki.(PAP)

masz/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci rekomendują sześć priorytetowych projektów AI dla Polski

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w br. 5,9 proc. przedsiębiorstw deklarowało wykorzystanie technologii AI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera