Niemcy/ Badanie: emisja gazów cieplarnianych na najniższym poziomie od lat 50. XX w.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Emisja gazów cieplarnianych w Niemczech w 2023 r. była najmniejsza od lat 50. XX w. - informuje w czwartek agencja dpa. Według wstępnych obliczeń think tanku Agora Energiewende emisje CO2 spadły w porównaniu z 2022 r. o 73 mln ton, do 673 mln ton. Zdaniem ekspertów nie oznacza to jeszcze trwałego sukcesu.

Dane pochodzą z badania zatytułowanego "Transformacja energetyczna w Niemczech: stan w 2023 roku".

"W 2023 r. emisje osiągnęły najniższy poziom od lat 50. ubiegłego wieku. Jednocześnie jest to największy spadek rok do roku w tym okresie" - powiedział dpa Simon Mueller, dyrektor Agory w Niemczech.

Dla okresu przed zjednoczeniem autorzy podsumowali dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych łącznie z RFN i NRD. Jednak zdaniem ekspertów, rekordowy rok nie oznacza jeszcze trwałego sukcesu w zakresie ochrony klimatu.

Autorzy badania przypisują tylko około 15 proc. spadku emisji trwałym oszczędnościom, na przykład poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii, bardziej efektywne wykorzystanie energii i przejście na paliwa bardziej przyjazne dla klimatu. Według badania, około połowa wynika z efektów krótkoterminowych, takich jak niższe zużycie energii elektrycznej.

Niższe emisje wynikają również ze słabości niemieckiego przemysłu, w szczególności z załamania produkcji w energochłonnych gałęziach przemysłu. "Spadek produkcji spowodowany kryzysem osłabia Niemcy jako lokalizację przemysłową. Jeśli w rezultacie emisje zostaną po prostu przeniesione za granicę, klimat również nic na tym nie zyska" - zaznaczył Mueller.(PAP)

bml/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera