Operacyjne leczenie otyłości może spowalniać rozwój demencji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Operacyjne leczenie otyłości może spowolnić rozwój demencji u osób z otyłością 2. i 3. stopnia – wynika z badania, które publikuje czasopismo „Journal of Nutrition, Health & Aging”.

Jak przypominają naukowcy z University of Michigan, którzy są autorami pracy, osoby otyłe doświadczają szybszego pogorszenia zdolności poznawczych niż osoby bez otyłości.

Aby sprawdzić, czy operacyjne leczenie otyłości może to zahamować, zespół pod kierunkiem dr. Evana Reynoldsa przeprowadził badania w grupie 87 osób, które przeszły operacje bariatryczne z powodu otyłości 2. i 3. stopnia. W ciągu dwóch lat po operacji sprawdzano ich zdolności poznawcze przy pomocy szeregu testów pamięciowych i językowych, opracowanych przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH toolbox cognitive battery) oraz testu Reya, który służy do badania pamięci.

Okazało się, że w ciągu dwóch lat wyniki testów NIH toolbox cognitive battery nie uległy pogorszeniu. Z kolei wyniki testów oceniających funkcje wykonawcze (umiejętności konieczne do kontroli i samoregulacji zachowania) – poprawiły się. Tylko jeden ze wskaźników zdolności pamięciowych nieco się pogorszył po operacji.

„Ponieważ osoby otyłe doświadczają szybszego pogorszenia zdolności poznawczych niż osoby bez otyłości, utrzymywanie się wyników testów na stałym poziomie dwa lata po operacji bariatrycznej może być uznane za sukces” – skomentował dr Reynolds.

Dodał, że konieczne są kontrolowane badania, które sprawdzą tę hipotezę. „Aby dostarczyć najlepszych dowodów na korzystny wpływ chirurgii bariatrycznej na zdolności poznawcze oraz na potencjalne różnice między rodzajami operacji, musimy przeprowadzić większe badania obserwacyjne albo randomizowane badania kontrolowane” – powiedział badacz.

Co ciekawe, nie zaobserwowano, by poprawa zdolności poznawczych u pacjentów miała związek z tym, że po operacji bariatrycznej spada ryzyko powikłań cukrzycy, takich jak neuropatia obwodowa, przewlekła choroba nerek czy retinopatia cukrzycowa.

„Czynniki metaboliczne, w tym cukrzyca i otyłość, mają związek z pogorszeniem zdolności umysłowych, jednak wciąż potrzebujemy zrozumieć, jak najlepiej leczyć te schorzenia, by poprawić sprawność poznawczą” – podkreślił współautor pracy neurolog Brian Callaghan. (PAP)

Joanna Morga

jjj/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ Osiągnięto porozumienie w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju AI

  • Lakownica żółtawa. Ganoderma lucidum Fot. Adobe Stock

    Materiał z grzybów zamiast ekoskóry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera