Nauka dla Społeczeństwa

21.04.2024
PL EN
09.01.2024 aktualizacja 09.01.2024

Rzeszów/ Prof. dr hab. Krzysztof Matyjaszewski odebrał doktorat honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

 09.01.2024. Prof. dr hab. Krzysztof Matyjaszewski podczas uroczystości przyznania mu tytułu i godności doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej, 9 bm. w Rzeszowie. Prof. dr hab. Krzysztof Matyjaszewski to światowej sławy naukowiec specjalizujący się w dziedzinie chemii polimerów. PAP/Darek Delmanowicz 09.01.2024. Prof. dr hab. Krzysztof Matyjaszewski podczas uroczystości przyznania mu tytułu i godności doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej, 9 bm. w Rzeszowie. Prof. dr hab. Krzysztof Matyjaszewski to światowej sławy naukowiec specjalizujący się w dziedzinie chemii polimerów. PAP/Darek Delmanowicz

Prof. dr hab. Krzysztof Matyjaszewski na Politechnice Rzeszowskiej odebrał doktorat honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. To wybitny, światowej sławy naukowiec, specjalizujący się w dziedzinie chemii polimerów. W ostatnich latach jest wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

"Chemia jest w tej chwili centralną nauką. Bez chemii nie byłoby postępu w takich dziedzinach jak nanotechnologia, biomedycyna, biologia molekularna, czy też zaawansowane materiały. Dzieje się tak dlatego, że przechodzimy do coraz mniejszych rozmiarów. Od milimetrów do mikrometrów, teraz nanometrów. Nanometry są to rozmiary chemicznych cząsteczek, czy też czasami makrocząsteczek. I chodzi o to, żeby robić je bardzo precyzyjnie, żeby kroić je +na miarę+" – powiedział prof. dr hab. Krzysztof Matyjaszewski, rozpoczynając wykład - po tym, jak odebrał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej.

Decyzję o uhonorowaniu prof. Matyjaszewskiego Senat PRz przyjął pod koniec września 2023 roku. "Od początków istnienia ludzkość ciągle poszukuje, tworzy, dąży do zmian na lepsze. Na tym polega postęp, który napędzają wybitne jednostki, ludzie nauki, twórcy, badacze, wielkie i nieprzeciętne umysły. To właśnie dzięki takim osobom kolejne pokolenia zawdzięczają rozwój, poprawę poziomu życia, spokój i bezpieczeństwo" - powiedział prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rekor PRZ, ogłaszając decyzję Senatu PRz.

Wniosek o nadanie tytułu opiniował Senat Politechniki Warszawskiej oraz Senat Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Promotorem doktoratu był prof. dr. hab. inż. Paweł Chmielarz z Politechniki Rzeszowskiej.

Rektor PRz przytoczył też fragmenty opinii prof. Zbigniewa Florjańczyka z Politechniki Warszawskiej dotyczący dorobku prof. Matyjaszewskiego. "(…) metoda prof. Matyjaszewskiego znana w literaturze pod nazwą ATRP (ang. Atom Transfer Radical Polymerization) wzbudziła olbrzymie zainteresowanie zarówno świata nauki, jak i przemysłu. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza była ona wielokrotnie udoskonalana i jest chroniona ponad 200 patentami, które są owocem współpracy zespołu prof. Matyjaszewskiego z ponad 60 międzynarodowymi firmami. Udzielono kilkanaście licencji, na podstawie których uruchomiono produkcje szeregu materiałów polimerowych w USA, Europie i Japonii" – podkreślił prof. Zbigniewa Florjańczyka z Politechniki Warszawskiej.

Po rektorze głos zabrał prof. Chmielarz. O prof. Matyjaszewskim mówił m.in., że jest naukowcem cenionym na całym świecie. "Jest odkrywcą polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu, uznawanej za jedno z największych osiągnięć ostatnich dekad w dziedzinie chemii polimerów. Technika ta umożliwia precyzyjną i kontrolowaną syntezę związków wielkocząsteczkowych o określonej masie cząsteczkowej, wąskim rozrzucie mas cząsteczkowych oraz zdefiniowanej strukturze i architekturze" – wyjaśniał prof. Chmielarz.

A dalej tłumaczył: "Uzyskane materiały z powodzeniem mogą być zastosowane na przykład jako składniki nowej generacji lakierów samochodowych i sprzętu AGD, w elektronice i kosmetyce czy też dziedzinach biomedycznych, w tym w prężnie rozwijającej się dziedzinie substancji pomocniczych w branży farmaceutycznej do modyfikowanego uwalniania substancji aktywnych" – powiedział prof. Chmielarz.

Prof. Krzysztof Matyjaszewski opublikował 20 tys. prac dotyczących ATRP. Na swoim koncie ma również 25 książek oraz 102 rozdziały w książkach.

Prof. Matyjaszewski ma 74 lata, pracuje w Stanach Zjednoczonych, współpracuje z Polską Akademią Nauk i polskimi uczelniami.

Jest 16. osobą, której Politechnika Rzeszowska nadała tytuł doktora honoris causa. (PAP)

Nauka w Polsce,  Agnieszka Lipska

al/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024