Do 31 stycznia można zgłaszać kandydatury do Nagrody im. Artura Rojszczaka

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej po raz 18. ogłosił konkurs o Nagrodę im. Artura Rojszczaka dla młodych naukowców - doktorów, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich 5 lat.

Wyróżnienie przyznawane jest młodym badaczom, którzy - oprócz wybitnych osiągnięć naukowych - wyróżniają się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami, umiejętnością przełamywania barier i przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych. Może ono trafić w ręce młodych doktorów, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich pięciu lat przed złożeniem wniosku. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

Zmarły tragicznie Artur Rojszczak był filozofem, jednym z założycieli i głównych animatorów Klubu Stypendystów FNP. Ustanowiona i przyznawana przez Klub nagroda jego imienia ma na celu promować "wartości fundamentalne dla świata nauki, uosabiane jednocześnie przez patrona tego wyróżnienia".

„Nie jest to, ściśle rzecz biorąc, nagroda za osiągnięcia naukowe, bowiem zgodnie z regulaminem Laureat musi nie tylko prowadzić rzetelną działalność naukową, dydaktyczną i społeczną, ale również powinien umieć przekraczać granice swojej specjalizacji. Wzorca nie powinien więc stanowić nawet bardzo wybitny, ale zaszyty nosem w swoje kajety uczony. Chodzi więc nie o promowanie 'poprawności naukowej', ale o postawy aktywne, o wyróżnienie ludzi wokół których coś się dzieje, którzy potrafią swoją pasję naukową przenieść poza własne biurko czy stół laboratoryjny, a więc niezawężających swojego pola widzenia 'końskimi okularami' własnej dyscypliny. ... W naszej nauce, prześladowanej lokalnymi fundamentalizmami i totalną nieumiejętnością ogólnonaukowej dyskusji oraz brakiem autorefleksji nad samym sobą, takich postaw bardzo brakuje" - mówił o nagrodzie nieżyjący już wieloletni prezes FNP, prof. Maciej Grabski.

Kandydatów do Nagrody mają prawo zgłaszać członkowie Klubu na podstawie informacji własnych i przekazanych im przez środowisko naukowe. Termin składania wniosków przez członków Klubu upływa 31 stycznia 2024 roku.

Regulamin Nagrody, informacje o członkach Klubu, z którymi można kontaktować się w sprawie proponowanych kandydatów oraz informacje o dotychczasowych laureatach Nagrody dostępne są na stronie internetowej Klubu.

W ubiegłym roku laureatką nagrody została dr Natalia Judzińska z Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie, kulturoznawczyni zaangażowana w działania dotyczące kryzysu na granicy polski-białoruskiej, w tym pomoc uchodźcom i uchodźczyniom.

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

  • Fot. Adobe Stock

    Dwa wynalazki z UG docenione w konkursie Eureka! DGP

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera