Nagroda im. Artura Rojszczaka – rozpoczęła się edycja dwunasta

Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej już po raz dwunasty ogłasza konkurs o nagrodę im. Artura Rojszczaka. Nagroda jest skierowana do młodych uczonych wyróżniających się humanistyczną postawą i umiejętnością przekraczania barier swojej specjalizacji naukowej. Termin zgłoszeń mija 31 stycznia 2017 r.

Nagroda im. Artura Rojszczaka jest przyznawana indywidualnym osobom, młodym doktorom, którzy obronili swoją rozprawę doktorską w trakcie ostatnich pięciu lat. Wysokość nagrody to 5000 zł. Kandydatów do nagrody mają prawo zgłaszać członkowie Klubu Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przy czym przy wyborze kandydatów mogą opierać się na informacjach przekazanych przez środowisko naukowe. W związku z tym własne propozycje kandydatów można zgłaszać, kontaktując się z członkami Klubu. Termin zgłoszeń wyznaczony został na 31 stycznia 2017 r.

Jak informują organizatorzy konkursu, nagroda ma promować humanistyczną postawę wśród naukowców: szerokość horyzontów i umiejętność przekraczania granic swojej specjalizacji. Wskazują, iż uosobieniem tych cech był właśnie Artur Rojszczak, filozof, jeden z założycieli Klubu. Drugim z celów nagrody jest promowanie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i jej działalności. Do Klubu należą bowiem osoby, które zostały wyróżnione stypendiami Fundacji na rzecz Nauki Polskiej skierowanymi do osób po doktoracie.

W komunikacie ogłaszającym konkurs organizatorzy cytują wypowiedź prof. dr hab. Macieja Grabskiego (1934-2016), wieloletniego prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: „Nie jest to, ściśle rzecz biorąc, nagroda za osiągnięcia naukowe, bowiem — zgodnie z regulaminem — laureat musi nie tylko prowadzić rzetelną działalność naukową, dydaktyczną i społeczną, ale również powinien umieć przekraczać granice swojej specjalizacji. Wzorca nie powinien więc stanowić nawet bardzo wybitny, ale zaszyty nosem w swoje kajety, uczony. Chodzi więc nie o promowanie >poprawności naukowej<, ale o postawy aktywne, o wyróżnienie ludzi, wokół których coś się dzieje, którzy potrafią swoją pasję naukową przenieść poza własne biurko czy stół laboratoryjny, a więc niezawężających swojego pola widzenia >końskimi okularami< własnej dyscypliny. (…) W naszej nauce, prześladowanej lokalnymi fundamentalizmami i totalną nieumiejętnością ogólnonaukowej dyskusji oraz brakiem autorefleksji nad samym sobą, takich postaw bardzo brakuje”.

Regulamin nagrody i dokładniejsze informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej http://www.klub-fnp.pl/nagroda-arojszczaka/nagroda-im-rojszczaka. Można tam też znaleźć listę laureatów poprzednich edycji konkursu.

Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. dr Łukasz Binkowski – pomysłodawca i inicjator akcji „SOS – Uczelnie Schroniskom”, dr Tomasz Somajlik – autor i ilustrator serii książeczek dla dzieci o żubrze Pompiku, dr Agata Kołodziejczyk – biegająca maratony biolog, aktywnie popularyzująca astronomię.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 roku. Celem jej działania jest wspieranie rozwoju nauki w Polsce. Z kolei Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej powstał w 2000 roku jako nieformalna grupa, a od 2003 roku działa jako osobne, formalnie zarejestrowane stowarzyszenie. Nazwa Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej obowiązuje od 2009 roku.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

  • Prof. Mariusz Jaskólski. Fot. Adrian Wykrota

    Prof. Mariusz Jaskólski z prestiżowym europejskim wyróżnieniem krystalograficznym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera