Japońska Agencja Kosmiczna: "księżycowy snajper" wylądował na Księżycu

EPA/JAXA   01.06.2023
EPA/JAXA 01.06.2023

Lądownik Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) japońskiej agencji kosmicznej JAXA, nazywany "księżycowym snajperem" ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania, wylądował na Księżycu.

Japonia stała się tym samym piątym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu. SLIM miał być pierwszym lądownikiem, który mógł wylądować z wysoką precyzją, z dokładnością poniżej 100 metrów. Jak wyjaśnia Reuters, potwierdzanie, czy SLIM osiągnął ten cel może potrwać miesiąc.

Agencja JAXA przekazała, że jej lądownik jest na księżycu, ale wciąż sprawdzany jest "jego status".

Mierzący 2,4 m wysokości SLIM to bezzałogowy statek kosmiczny, którego głównym celem jest zademonstrowanie precyzyjnych technik lądowania na Księżycu. Zazwyczaj strefa lądowania rozciąga się na obszarze 10 km.

Fot. Infografika PAP

Komputer pokładowy lądownika jest wyposażony w zaawansowane algorytmy, które na bieżąco porównują mapy kraterów, zarejestrowane przez poprzednie misje, z obrazami rejestrowanymi na bieżąco przez kamery pokładowe w celu identyfikacji dokładnej lokalizacji statku i nawigowania do miejsca lądowania.

To technologia, która pozwoliłaby lądować "tam, gdzie chcemy, a nie tam, gdzie łatwo jest wylądować" – wyjaśnia JAXA.

Zaplanowane miejsce lądowania znajduje się na zboczu o nachyleniu 15 st. w pobliżu krateru uderzeniowego o nazwie Shioli, w pobliżu morza księżycowego Mare Nectaris. Miało to pozwolić przetestować zdolność SLIM-a do lądowania na nierównej powierzchni w regionie, w którym - jak się uważa - znajdują się zasoby wody.

Dane zebrane przez SLIM zostaną również wykorzystane w projekcie NASA Artemis, która ma na celu wysłanie astronautów na powierzchni Księżyca i zbudowanie tam bazy.

Na pokładzie SLIM znajdują się dwa małe autonomiczne roboty księżycowe, które miały zostać wypuszczone tuż przed lądowaniem.

Pierwszy z nich, LEV-1, wyposażony w antenę i kamerę, ma za zadanie rejestrować lądowanie SLIM. Drugi robot, LEV-2, to łazik w kształcie kuli z dwoma kamerami, które ma odczepić się od lądownika na wysokości około 1,8 m nad powierzchnią, opracowany został przez JAXA we współpracy z Sony, producentem zabawek Tomy i Uniwersytetem Doshisha.

PAP/EPA JIJI PRESS 07.09.2023
PAP/EPA JIJI PRESS 07.09.2023

JAXA wystrzeliła rakietę H-IIA z lądownikiem SLIM 7 września 2023 roku po trzykrotnym odkładaniu startu z powodu złej pogody, a 25 grudnia wszedł on na orbitę księżycową. (PAP)

krp/ fit/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera