Uczelnie i instytucje

Minister nauki zwiększy budżet NCN na 2024 rok o 200 mln zł

Warszawa, 14.02.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej na temat przyszłości NCN. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 14.02.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej na temat przyszłości NCN. PAP/Piotr Nowak

Minister nauki Dariusz Wieczorek poinformował w środę, że podjął decyzję o zwiększeniu budżetu Narodowego Centrum Nauki (NCN) na 2024 rok o 200 mln zł. To otwiera nowy etap w traktowaniu nauki - dodał wiceminister nauki Maciej Gdula.

"Wiemy, że w ostatnich latach były spore problemy, jeśli chodzi o finansowanie NCN. Chcę poinformować, że podjąłem decyzję o zwiększeniu środków na badania o kwotę 200 mln zł" - powiedział na konferencji prasowej w MNiSW Dariusz Wieczorek.

Dodał, że po zwiększeniu środków budżet NCN na finansowanie badań w roku 2024 zamknie się w kwocie ok. 1 miliarda 600 mln zł.

"Decyzja ta była już sygnalizowana i uzgodniona z ministrem finansów w trakcie expose budżetowego. Chcemy też porozmawiać o tym, co w następnych latach, jeśli chodzi o finansowanie polskiej nauki" - zapowiedział szef resortu nauki.

Jak zaznaczył, dodatkowe 200 mln zł na NCN pochodzi z budżetu resortu nauki. "Budżet ministerstwa to kwota ok. 37 mld złotych. Udało się poprzez wewnętrzne przesunięcia zrealizować zwiększenie tej dotacji dla NCN. Nie wymaga to nowelizacji budżetu" - podkreślił.

Minister zapewnił jednocześnie, że zależy mu na wzroście dotacji na NCN również w kolejnych latach. "Będziemy chcieli namówić polski rząd i ministra finansów, żeby te dotacje dla NCN co roku zwiększać" - powiedział.

Minister zwrócił się również do środowiska naukowego z zapewnieniem, że jego resort zrobi wszystko, by "naukowcom było dobrze i by pieniędzy nie zabrakło".

"Nasi przeciwnicy mówią, że rząd cały czas głosi, że 'pieniędzy nie ma i nie będzie'. Otóż pieniądze są. I będą. Te 200 mln to największy wzrost kwotowy nakładów na NCN od 10 lat. Nasi poprzednicy dusili NCN i głodzili pracowników nauki. My nie tylko zwiększamy nakład na NCN, zwiększamy też płace w nauce. To są historyczne zmiany i to otwiera nowy etap w traktowaniu nauki" - dodał wiceminister nauki Maciej Gdula.

"Dzisiaj mamy walentynki, to jest nasza walentynka dla nauki: 200 mln zł dla NCN" - podsumował.

"Nie jest tak, że my będziemy mówić, komu te pieniądze dajemy. To naukowcy decydują, na co idą te pieniądze" - zastrzegł Gdula. Zapowiedział, że o zasadach dystrybucji środków będzie rozmawiał w czwartek w Krakowie z kierownictwem NCN.

Dyrektor NCN Krzysztof Jóźwiak pytany w trakcie konferencji, czy dodatkowa kwota jest satysfakcjonująca, odparł, że "oczekiwania zawsze są bardzo duże", natomiast "jest to kwota, która w tym roku wystarczy nam na finansowanie dużo większej liczby wartościowych projektów". Uznał, że jest to "dobry początek".

Jóźwiak odniósł się również do trwającej w mediach społecznościowych oddolnej inicjatywy, jaką jest akcja #NCNtoTlen, polegająca na opisywaniu przez naukowców badań prowadzonych dzięki finansowaniu z NCN i dołączaniu do tych wpisów wspomnianego hasztagu.

"Odbieramy to jako bardzo duże wsparcie" - powiedział. Zaapelował, by kontynuować tę akcję, argumentując, że dzięki niej społeczeństwo dowiaduje się, czym naukowcy się zajmują.(PAP)

Nauka w Polsce

zan/ ago/ bar/ agt

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera