Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
14.02.2024 aktualizacja 14.02.2024

Geometria nieskończenie wymiarowa w międzynarodowym projekcie

Członkowie zespołu zaangażowanego w program. Fot. archiwum prywatne Członkowie zespołu zaangażowanego w program. Fot. archiwum prywatne

Międzynarodowe grono badaczy zajmujących się nieskończenie wymiarową geometrią weźmie udział w pięciotygodniowym programie konferencyjnym w Austrii. Obrady będą dotyczyły zarówno abstrakcyjnych pytań teoretycznych, jak i zastosowań, np. medycznych, tej dziedziny matematyki. Jeden z tematów opracuje Polak - poinformował Uniwersytet w Białymstoku.

Dr Tomasz Goliński z Wydziału Matematyki UwB znalazł się w zespole grantowym programu tematycznego w Międzynarodowym Instytucie Matematyki i Fizyki Erwina Schrödingera (ESI) w Wiedniu.

Program pt. "Geometria nieskończenie wymiarowa: teoria i zastosowania" rozpocznie się w styczniu 2025 r. roku. Obejmie konferencje, wykłady i szkolenia. Instytut Schrödingera przeznaczy 50 tys. euro na pokrycie kosztów utrzymania zaproszonych wykładowców i gości. Wśród organizatorów programu znaleźli także: Gabriel Larotonda (Uniwersytet w Buenos Aires), Alice Barbara Tumpach (Instytut Wolfganga Pauliego, Wiedeń) oraz Cornelia Vizman (Zachodni Uniwersytet w Timișoarze).

Polski naukowiec pracuje w Katedrze Fizyki Matematycznej, w Zakładzie Metod Geometrycznych w Fizyce. W 2020 roku został laureatem międzynarodowego konkursu MOZART na polsko-austriackie projekty badawcze. Wspólnie z dr Alice Barbarą Tumpach realizuje projekt pt. „Banachowskie grupy Poissona–Liego i układy całkowalne”, który też jest związany z geometrią nieskończenie wymiarową.

ESI (The Erwin Schrödinger International Institute for Mathematics and Physics) to instytut badawczy funkcjonujący na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jedną z podstawowych form jego działalności są właśnie programy tematyczne, których celem jest umożliwienie naukowcom na różnych szczeblach kariery organizację m.in. wspólnych spotkań, seminariów, dyskusji skoncentrowanych na wybranych zagadnieniach z zakresu matematyki, fizyki oraz styku tych dyscyplin.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024