W Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie przyroda budzi się do życia

18.02.2024. Kwitnące krokusy. PAP/Marcin Bielecki
18.02.2024. Kwitnące krokusy. PAP/Marcin Bielecki

Tegoroczny luty jeszcze się nie skończył, ale już wiadomo, że jest to miesiąc ekstremalnie ciepły. Nie dziwi więc to, że przyroda budzi się do życia. W Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie zakwitł wawrzynek wilczełyko, przebiśnieg Woronowa czy różanecznik Ledeboura.

"Rzeczywiście wiosna w tym roku przyszła do nas bardzo wcześnie; to nie jest jeszcze wiosna astronomiczna" - zaznaczył w rozmowie z PAP dr Paweł Kojs, zastępca dyrektora Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Dodał, że średnia temperatur - wyższa o ok. 5 st. C od przeciętnej - "jest w przyrodzie widoczna".

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW PIB) obecnie "średnia anomalia temperatury powietrza wynosi +6 st. C , a maksymalna nawet +7,3 st. C". "Maksymalna anomalia temperatury za wczorajszy dzień (27.02) wyniosła +12,1 st. C" - poinformował w środę IMGW w mediach społecznościowych.

"Pokrywa śnieżna występuje oczywiście już tylko wysoko w górach, na Śnieżce mamy obecnie 87 cm, a na Kasprowym Wierchu 106 cm, tam też ubiegłej doby ubyło 12 cm pokrywy" - podał IMGW.

"Sygnały, które pogoda wysłała zaczynają być odbierane przez rośliny i zwierzęta" - zwrócił uwagę Paweł Kojs. Ale zastrzegł: "Jest się czym niepokoić". Jak opisał, procesy życiowe niektórych roślin zostały uruchomione; dla roślin, które zwykle w tym czasie kwitną jest to naturalne, natomiast w przypadku roślin kwitnących później zbyt szybkie wejście w okres wegetacyjny może być niebezpieczne, jeśli nadejdą przymrozki np. w maju.

W Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie zakwitł wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) - krzew dorastający do 1 m wysokości. Jego pędy są ulistnione w górnej części, a liście rozwijają się po kwitnieniu. Z reguły kwitnie w marcu i kwietniu różowymi, czterokrotnymi kwiatami o zapachu podobnym do zapachu hiacyntów. Owocami są czerwone pestkowce, bardzo silnie trujące, będące pokarmem dla wielu ptaków, m.in. kosów i rudzików. Jest objęty ochroną częściową.

Wawrzynek wilczełyko. Fot. Adobe Stock
Wawrzynek wilczełyko. Fot. Adobe Stock 

"W Kolekcji flory Polski krzewy wawrzynka rosną m.in. na Rabacie Leśnej, w Źródlisku oraz w pobliżu stawu zachodniego" - czytamy w mediach społecznościowych ogrodu.

Infografika PAP

Zakwitł też przebiśnieg Woronowa (Galanthus woronowii) i różanecznik Ledeboura (Rhododendron ledebourii).

Przebiśnieg Woronowa. Fot. Adobe Stock
Przebiśnieg Woronowa. Fot. Adobe Stock

Od 4 marca Ogród Botaniczny PAN w Powsinie zaprasza na spacery w godzinach 9.00-18.00

Ogród Botaniczny PAN to 40 hektarów czystej natury. To rośliny rodzime i z odległych zakątków świata. Oranżeria liczy 2 tys. m2, na których znajduje się największa w Polsce kolekcja roślin cytrusowych oraz bogata kolekcja roślin egzotycznych.(PAP)

Nauka w Polsce, Magdalena Barcz

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. Uniwersytet Jagielloński, Małopolskie Centrum Biotechnologii

    Naukowcy pokazują strukturę ludzkiego Elongatora

  • Fot. UW/wyspy ciepła

    Zmiany klimatu i urbanizacja łącznie wpływają na bioróżnorodność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera