Prof. Zbigniew Krasiński wybrany na rektora UMP

4.10.2022 prof. Zbigniew Krasiński. PAP/Jakub Kaczmarczyk
4.10.2022 prof. Zbigniew Krasiński. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prof. dr hab. Zbigniew Krasiński został wybrany na rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kadencję 2024-2028.

W głosowaniu Kolegium Elektorów, które odbyło się 27 lutego, prof. Krasiński zdobył zdecydowaną większość głosów. "Z obecnych 99 elektorów poparcie dla nowego Rektora wyraziło 96 osób, zaś na kontrkandydata, prof. dr. hab. Jarosława Walkowiaka, oddano 2 głosy. Dodatkowo odnotowano 1 głos wstrzymujący się" - podała uczelnia w komunikacie na stronie internetowej.

Będzie to pierwsza kadencja prof. Zbigniewa Krasińskiego na stanowisku rektora - wcześniej pełnił on funkcję prorektora ds. klinicznych i współpracy z regionem oraz był kierownikiem Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Wewnątrznaczyniowej, Angiologii i Flebologii UMP.

"Moje zwycięstwo traktuję jako zobowiązanie wobec społeczności UMP. Zawarłem je w 10-tce wyborczej, czyli kluczowych dla rozwoju uczelni celach, ale i wyzwaniach budowania prawdziwie akademickiej społeczności - powiedział rektor-elekt, cytowany w komunikacie. - Zależy mi niezmiernie na rozwoju nauki, podnoszeniu jakości dydaktyki oraz tworzeniu uczelni przyjaznej dla każdego z jej pracowników i studentów. Nie bez powodu w swoim programie tyle miejsca poświęciłem ideom work-life balance i study-life balance".

Prof. Zbigniew Krasiński zapowiedział w programie wyborczym m.in. opracowanie jasnych kryteriów awansu oraz wyboru ścieżki rozwoju zawodowego, a także wzmocnienie roli wydziałów jako podstawowych struktur integrujących społeczność uniwersytecką oraz jasny podział kompetencji i uprawnień.

"Choć do objęcia zaszczytnej funkcji pozostaje jeszcze kilka miesięcy, już teraz chcę rozpocząć przygotowania do realizacji założeń programowych. Nie zrobię tego bez pracowników i studentów. Dziękuję za wszelkie sugestie i pytania podczas spotkań wyborczych. Będę chciał kontynuować ten dialog na naszej uczelni jeszcze przed nowym rokiem akademickim. Głęboko wierzę w to, że Uniwersytet to MY" - dodał prof. Krasiński.

Nowy rektor zastąpi na stanowisku prof. Andrzeja Tykarskiego, który kończy drugą kadencję.

Prof. Krasiński (ur. w 1968 r.) jest chirurgiem. W 1993 r. ukończył studia medyczne w Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (obecnie UMP). W 2000 r. obronił pracę doktorską pt. "Badania nad patogenezą żylaków pierwotnych kończyn dolnych". W 2008 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego - na podstawie pracy pt. "Badania struktury i właściwości mechanicznych żył kończyn dolnych używanych jako materiał do rekonstrukcji tętnic". Od 2011 r. jest profesorem nauk medycznych.

Od 1993 r. pracuje w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń AM w Poznaniu. Ukończył specjalizację II stopnia z zakresu chirurgii ogólnej, specjalizację z chirurgii naczyniowej, transplantologii klinicznej i angiologii.

W latach 2008–2012 pełnił funkcję prodziekana ds. nauki i stopni naukowych Wydziału Lekarskiego II UM w Poznaniu. W latach 2012–2020 był dziekanem tego wydziału, natomiast od 2020 r. jest prorektorem ds. klinicznych i współpracy z regionem.

Jest autorem prawie 400 publikacji. Jego zainteresowania naukowe obejmują patologię żył kończyn dolnych oraz malformacje naczyniowe; zajmuje się również zagadnieniami związanymi z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową w przebiegu choroby nowotworowej, zwężeniami tętnic szyjnych oraz zakażeniami protez naczyniowych.

Jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, Polskiego Towarzystwa Angiologicznego, European Association for Transluminal Surgery.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera