Uczelnie i instytucje

Studentki PW nagrodzone za projekt mieszkań dla seniorów

Kuchnia wspólnotowa, autorki projektu Re-Sanatorium: Ewa Maniak, Karolina Rorat i Zofia Zwijacz. źródło PW oraz Poza izolacją: Laureaci Konkursu Mieszkaniowego dla Seniorów (architecturecompetitions.com)
Kuchnia wspólnotowa, autorki projektu Re-Sanatorium: Ewa Maniak, Karolina Rorat i Zofia Zwijacz. źródło PW oraz Poza izolacją: Laureaci Konkursu Mieszkaniowego dla Seniorów (architecturecompetitions.com)

Trzecią nagrodę oraz Nagrodę Buildner Student Award zdobyły studentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (PW) za projekt ośrodka mieszkaniowego nawiązującego do polskiej architektury "Świdermajera”, w którym seniorzy zintegrują się ze społeczeństwem.

Wyniki konkursu na pomysły architektoniczne „Poza izolacją. Mieszkania dla seniorów” ogłosił organizator Buildner. Konkurs skupiał się na złagodzeniu izolacji, jakiej doświadczają starzejące się społeczeństwa na całym świecie. „Wraz z wiekiem ludzie często stają się mniej aktywni fizycznie i społecznie, co może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Życie w samotności lub izolacji może zaostrzyć te problemy, powodując większe ryzyko wypadków, depresji i trudności w dostępie do podstawowych usług” - podkreślili organizatorzy na stronach internetowych konkursu.

Fot. materiały prasowe
Źródło PW oraz Poza izolacją: Laureaci Konkursu Mieszkaniowego dla Seniorów (architecturecompetitions.com)

Uczestnicy mieli za zadanie opracować innowacyjne strategie mieszkaniowe, w których starsi mieszkańcy byliby aktywnie reintegrowani do społeczeństwa.

Studentki IV roku architektury PW: Karolina Maria Rorat, Ewa Helena Maniak i Zofia Zuzanna Zwijacz z Politechniki Warszawskiej, które zdobyły trzecią nagrodę, stworzyły projekt Re-Sanatorium - współczesną reinterpretacją tradycyjnego „Świdermajera, czyli drewnianej architektury letniskowej powstającej na przełomie XIX i XX wieku wzdłuż Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej (Kolei Nadwiślańskiej) na tzw. linii otwockiej. Taki styl można było spotkać w letniskach m.in. Anin, Międzylesie, Radość, Miedzeszyn, Falenica, Emilianów, Józefów, czy Świder.

„Nasz projekt to nie tylko odpowiedź na zanikającą regionalną architekturę, ale również na potrzebę integracji osób starszych z lokalnym społeczeństwem. Znajdując się w pobliżu przedszkoli, szkół i osiedli mieszkaniowych, Re-Sanatorium stara się walczyć z różnicą wieku i problemem samotności oraz promować wymianę pasji i umiejętności” – podkreślają laureatki konkursu, cytowane na stronie internetowej PW.

Projekt ośrodka, przeznaczonego dla 48 pensjonariuszy, powstał z połączenia dwóch powtarzalnych modułów, które w zależności od potrzeb, mogą być multiplikowane w większe powierzchnie mieszkalne.

Jednym z najważniejszych miejsc integracji wspólnoty mieszkaniowej są werandy. Zapewniają relaks wśród sosnowego lasu, ale także możliwość pozostawania w kontakcie z sąsiadami.

Jak czytamy na stronie internetowej PW, „seniorzy, w zależności od potrzeb, mogą wybierać między pokojami jedno- i dwuosobowymi”. Każdy wyposażony jest w przyciski alarmowe, meble, regulowane łóżko i windę. Rezydenci mogą umeblować pokój swoim meblami oraz zamieszkać ze swoimi czworonożnymi towarzyszami. „Kolory, tekstury i proste, powtarzalne elementy przestrzenne zapewniają komfortowe środowisko dla osób starszych zmagających się z problemami zdrowia psychicznego, w tym demencją – podkreślają autorki projektu.

Propozycja studentek PW dąży do samowystarczalności. Ogrody społecznościowe, sad i szklarnia zaopatrują działającą na terenie kawiarnię oraz umożliwiają przeprowadzenie między innymi warsztatów kulinarnych i spotkań sąsiedzkich. Dzięki kompostowaniu ogrody są nawożone, a ilość odpadów jest ograniczona. Ważnym elementem są również ogrody deszczowe zbierające wodę.

Fot. materiały prasowe
Fot. Workshop: Przestrzeń warsztatowa w cieniu werand, autorki projektu Re-Sanatorium: Ewa Maniak, Karolina Rorat i Zofia Zwijacz. Źródło PW oraz Poza izolacją: Laureaci Konkursu Mieszkaniowego dla Seniorów (architecturecompetitions.com)

Pierwszą nagrodę w konkursie zdobyli architekci z Niemiec za projekt „La Vie, Wspólny Salon” z myślą o lokalizacji w Quebecu, a drugie miejsce młodzi architekci z Hiszpanii za projekt „Próg Szczęścia”, który zakłada renowację i zmianę przeznaczenia klasztoru św. Augustyna w Sewilli w Hiszpanii na kompleks mieszkalny.

Nauka w Polsce

amk/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

    Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

  • Laureaci nagród. Fot. Stowarzyszenie PRom

    Czasopismo popularnonaukowe „No Limits” z nagrodą specjalną stowarzyszenia PRom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera