Brazylia/ Rekordowa liczba ataków skorpionów – ponad 185 tys. rocznie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Do ponad 185 tys. ataków skorpiona na człowieka dochodzi rocznie w Brazylii - wynika z raportu opracowanego przez ministerstwo zdrowia tego kraju. Jako jeden z powodów nienotowanej dotąd liczby takich zdarzeń eksperci wskazują ocieplenie klimatu.

Statystyki resortu dowodzą, że w ostatnich latach doszło do drastycznego wzrostu przypadków ukąszeń ludzi przez skorpiony. O ile w 2000 r. zanotowano 12,5 tys. takich zdarzeń, to już w 2022 r. było ich 185,2 tys., czyli ponad 14-krotnie więcej.

W tym samym okresie ośmiokrotnie wzrosła też liczba zgonów po ukąszeniu skorpiona. W 2022 r. ofiarą tych pajęczaków padło 98 osób, o sześć więcej niż w przypadku ataków węży w Brazylii.

Wśród brazylijskich stanów absolutnym rekordzistą jest Sao Paulo, gdzie między 2022 a 2023 rokiem liczba ataków skorpionów wzrosła o 12,5 proc., do ponad 49 tys. W tym samym okresie z 11 do siedmiu zmalała liczba zgonów wskutek ukąszenia - podają władze stanowe.

Zdaniem lekarzy i biologów, cytowanych przez stacje telewizyjne O Globo i CNN Brasil, do wzrostu liczby tego typu ataków w Brazylii przyczyniło się ocieplenie klimatu.

Jednocześnie Gladyston Costa z instytutu naukowo-badawczego Butantan w Sao Paulo zauważa, że rosnąca populacja skorpionów pozwala na większą produkcję środków medycznych przeciwdziałających skutkom ich ukąszeń. Wyrabia się je na bazie jadu skorpionów.

Podanie antytoksyny - dodał Costa - zalecane jest jednak zaledwie w 1 proc. przypadków ukąszeń skorpiona.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na niewydolność serca może pomóc zapobiec uszkodzeniu serca związanemu z chemioterapią

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera