Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Minister nauki spotkał się z rektorami uczelni wyższych

13.03.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (L) i rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Jarosław Bosy (P) podczas konferencji prasowej towarzyszącej spotkaniu z rektorami dolnośląskich uczelni wyższych oraz ze studentami, 13 bm. w gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.  PAP/Maciej Kulczyński
13.03.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (L) i rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Jarosław Bosy (P) podczas konferencji prasowej towarzyszącej spotkaniu z rektorami dolnośląskich uczelni wyższych oraz ze studentami, 13 bm. w gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. PAP/Maciej Kulczyński

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek spotkał się w środę z rektorami uczelni wyższych z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Dyskutowano m.in. na temat kwestii socjalnych, ustawie o szkolnictwie wyższym, oraz pieniądzach na badania i rozwój.

Spotkanie w gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu poprzedziła konferencja prasowa, w trakcie której minister został powitany przez rektora uczelni prof. Jarosława Bosego.

"To jest kolejne województwo, które odwiedzamy i zasada jest taka, że spotykamy się z rektorami wszystkich uczelni wyższych. A więc i tych publicznych i tych niepublicznych, prywatnych. Bo prawda jest taka, że trzeba dyskutować o problemach różnych środowisk, jeśli chodzi o uczelnie wyższe. W związku z czym założenie jest takie, że w tym gronie dyskutujemy, co ewentualnie trzeba zmienić, aby poprawić jakość kształcenia i funkcjonowania uczelni" - powiedział minister Dariusz Wieczorek.

Zapowiedział, że tego dnia spotka się także ze studentami, aby omówić m.in. kwestie socjalne. Podkreślił, że zależy mu także, aby "nakłady na badania i rozwój (...) w Polsce zwiększały się i abyśmy doganiali w tym zakresie Europę".

"Druga rzecz to oczywiście kwestie dotyczące zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym. Dzisiaj już wiemy (...), że ta ustawa wymaga jednak korekt i trzeba wyciągnąć wnioski z tych pięciu lat funkcjonowania tej ustawy, trzeba po prostu zastanowić się, co w tej ustawie zmienić. Chcemy to robić, i chcemy już mieć w połowie roku takie wstępne propozycje dotyczące zmiany tej ustawy" - powiedział minister.

Trzecią kwestią, o której mówił Wieczorek, była "jeszcze większa aktywność, jeżeli chodzi o współpracę międzynarodową".

"Wielką stratą jest to, że w Krajowym Planie Odbudowy nasi poprzednicy nie przypilnowali tego, jeżeli chodzi o środki na badania i rozwój, aby one w Krajowym Planie Odbudowy były na poziomie średniej europejskiej, czyli tych 10 proc. Zdajecie sobie państwo sprawę, czym jest 10 proc. z 250 mld zł - to jest 25 mld zł na badania i rozwój i to już jest bezpowrotna strata" - wskazał szef resortu nauki.

Zapowiedział, że negocjacje z Komisją Europejską w tej sprawie będą kontynuowane, decyzje mogą zapaść jeszcze w marcu.(PAP)

Nauka w Polsce, Michał Torz

mt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera