Europejska Agencja Kosmiczna uruchamia dwie nowe misje

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kontrakty na zorganizowanie dwóch misji związanych z nawigacją satelitarną. Genesis pomoże w tworzeniu dokładnej sieci współrzędnych Ziemi, a satelity LEO-PNT będą testowały nowe rodzaje radiowych sygnałów.

W sumie kontrakty warte są ponad 230 mln euro.

„Z programami Genesis i LEO-PNT dostosowujemy się do rosnących potrzeb związanych z bardziej odpornymi i precyzyjnymi systemami nawigacji. Zapewnimy dzięki nim wiodącą rolę Europy w nawigacji satelitarnej – największej części kosmicznego rynku typu downstream” – powiedział dyrektor ds. systemów nawigacji w ESA Javier Benedicto.

Satelita Genesis pomoże w udoskonaleniu Międzynarodowego Ziemskiego Układu Odniesienia (IRTF - International Terrestrial Reference Frame). To system, które z pomocą współrzędnych określa położenie różnych punktów na Ziemi.

Jak wyjaśniają eksperci ESA, ten układ referencyjny używany jest we wszystkich kosmicznych i naziemnych aktywnościach związanych z nawigacją oraz różnymi dziedzinami badań planety. Dzięki Genesis ma osiągnąć precyzję 1 mm.

Na dokładniejszym systemie skorzysta więc m.in. lotnictwo, transport naziemny, autonomiczne samochody, meteorologia, geodezja i wiele innych dziedzin – podkreślają eksperci Agencji.

Natomiast w ramach misji LEO-PNT (low Earth orbit positioning navigation and timing – nawigacyjne pozycjonowanie i ustalanie czasu na niskiej orbicie okołoziemskiej) wyniesiona zostanie konstelacja małych, demonstracyjnych satelitów, z pomocą których będą testowane nowego typu sygnały i nowe częstotliwości.

Dzięki nim systemy nawigacyjne mają stać się odporniejsze, dokładniejsze i szybsze. Sprawniej więc będą działały wszystkie technologie wykorzystujące satelitarną nawigację.

Przetestowana zostanie m.in. możliwość wykorzystania nowych sygnałów z Galileo i innych systemów nawigacji. Poza tym specjaliści ESA chcą sprawdzić współpracę nowej technologii z systemami komunikacyjnymi, w tym 5G i 6G.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ONZ: ok. 40 mln osób było nosicielami wirusa HIV w 2023 r.; 9 mln nie było leczonych

  • Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

    Łazik Curiosity odkrył na Marsie niezwykłe siarkowe skały

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera