Śląskie/ Zakwitły cieszyńskie magnolie, jeden z symboli miasta

Kórnik, 28.04.2023. Kwitnące magnolie. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Kórnik, 28.04.2023. Kwitnące magnolie. PAP/Jakub Kaczmarczyk

W Cieszynie zakwitły magnolie, które - obok małej rośliny zwanej cieszynianką – są symbolem miasta. W sobotnie popołudnie będzie można je podziwiać, spacerując z przewodnikiem szlakiem wytyczonym wśród starych willi, przy których rosną najdorodniejsze okazy.

„Najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie. Tej wiosny zapraszamy na spacer ich szlakiem dwukrotnie. Pierwszy odbędzie się w sobotę, a drugi w niedzielę, 7 kwietnia” – podało Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Pomysłodawcami utworzenia szlaku kwitnących drzew byli nieżyjący już muzealnicy: Danuta Pawłowicz i Mariusz Makowski. W cieszyńskim Parku Pokoju rosną dwie magnolie, które ich upamiętniają.

Magnolie sprowadził do Cieszyna na przełomie XVIII i XIX wieku historyk, pedagog, bibliofil i ks. Leopold Jan Szersznik. Sto lat później rozprzestrzeniły się one w ogrodach zamożnych mieszkańców, dla których stały się synonimem prestiżu. W mieście rośnie kilka gatunków, przede wszystkim magnolia pośrednia, gwiaździsta i alexandrina.

Współcześnie, gdy zakwitają, organizowane są w Cieszynie spacery z przewodnikiem. Rozpoczynają się przy magnolii gwiaździstej, rosnącej w ogrodzie XIX-w. willi, nieopodal 300-letniego luterańskiego kościoła Jezusowego. Szlak wije się wśród neorenesansowych, secesyjnych i modernistycznych budynków i willi. Kończy się w Parku Pokoju. Jego nazwa nawiązuje do zawartego tam traktatu kończącego w 1779 r. wojnę prusko-austriacką o sukcesję bawarską.

Kwitnące drzewa można będzie podziwiać przez dwa, trzy tygodnie. Wszystko zależy od pogody. Sprzyja im brak przymrozków i deszczu. Korzystne są chłodne noce.

Oprócz magnolii symbolem miasta jest także inna roślina - mały kwiatuszek o zielonych płatkach zwany cieszynianką. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.07.2023. PAP/Adam Warżawa

    W kąpieliskach trwa "sezon" na sinice. Naukowcy: ich toksyny mogą być groźne dla zdrowia

  •  Wyschnięte dno Morza Aralskiego. Fot. Małgorzata Suska-Malawska.

    Polscy naukowcy pomogą w odbudowie ekosystemów w miejscu wyschniętego Morza Aralskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera