Skamieniałość prehistorycznego delfina odkryto w Amazonii

Artystyczna rekonstrukcja Pebanista yacuruna. Rys. Jaime Bran Źródło: University of Zurich
Artystyczna rekonstrukcja Pebanista yacuruna. Rys. Jaime Bran Źródło: University of Zurich

Skamieniałość delfina, liczącą 16 mln lat, odkryto w Amazonii – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.

Delfin, na którego skamieniałość natrafiono w peruwiańskiej części Amazonii, mierzył 3-3,5 m długości. Gatunek żył ok. 16 mln lat temu, zamieszkując słodkie wody.

Delfiny rzeczne należą do najrzadszych przedstawicieli rzędu waleni. Zalicza się je do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem.

Co ciekawe, jego najbliższymi żyjącymi obecnie krewniakami są delfiny rzeczne z Południowej Azji. Mimo to jednak prehistoryczne delfiny z Amazonii i obecnie żyjące delfiny azjatyckie nie są tak naprawdę bezpośrednio spokrewnione. Stanowią bowiem ślad zróżnicowanej grupy waleni, która zamieszkiwała niegdyś całą planetę.

Naukowcy szwajcarscy z Uniwersytetu w Zurichu opisują największego delfina rzecznego, jakiego udało się dotąd poznać. Gatunek otrzymał nazwę Pebanista yacuruna, na cześć mitologicznego wodnego ludu, zamieszkującego Amazonię.

Gatunek należał do grupy Platanistoidea, która występowała powszechnie w oceanach pomiędzy 24 a 16 mln lat temu. Zdaniem naukowców odkryty gatunek miał oceanicznych przodków, przystosował się jednak do życia w słodkiej wodzie.

Naukowcy podkreślają, że region Amazonii jest szczególnie trudny do prowadzenia prac paleontologicznych. Dostęp do skamieniałości możliwy jest jedynie w porze suchej, gdy poziom rzek znacząco opada i odsłaniają się skały, w których znaleźć można okazy. Jeśli nie wydobędzie się ich przed porą deszczów, woda je wymyje i zostaną stracone.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać oznaki kolejnego cyklu Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera