Inauguracja polsko-amerykańskiego centrum czystych technologii energetycznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Szkolenia kadr dla energetyki jądrowej, prace nad włączeniem polskiego przemysłu w łańcuchy dostaw - to pierwsze obszary działania zainaugurowanego w środę Polsko-Amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC).

Centrum oprócz współpracy z uczelniami będzie prowadziło równolegle szkolenia specjalistyczne wspierające polskie firmy zainteresowane zdobywaniem wiedzy i doświadczeń w sektorze jądrowym.

Według zastępcy asystenta sekretarza ds. energii nuklearnej w Departamencie Energii USA Michaela Goffa, CETC będzie rodzajem hubu treningowego w Europie Środkowej. "Symbolizuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Polski, które wykracza daleko poza stosunki handlowe. Zapewni Polsce szkolenia i zasoby, które są potrzebne do budowy pierwszej elektrowni jądrowej" - zaznaczył Goff w czasie inauguracyjnej sesji Centrum w Politechnice Warszawskiej.

Polska daje innym krajom przykład prawdziwego partnerstwa z USA, powstanie Centrum to pierwszy krok w przyszłej współpracy przy szeroko pojętym bezpieczeństwie, budowie łańcuchów dostaw itd. - powiedział Goff. Chodzi m.in. o budowę zdolności na potrzeby realizacji reaktorów AP1000 i typu SMR w amerykańskich technologiach - dodał.

Rektor PW prof. Krzysztof Zaręba podkreślał, że pierwsze zajęcia i seminaria Centrum w obszarze energetyki jądrowej ruszą już wkrótce. Koszty działania CETC finansować będzie amerykański Departament Energii.

"Energetyka jądrowa jest ważnym elementem polskiej transformacji energetycznej. Realizacja największej inwestycji w historii polskiego systemu elektroenergetycznego wspólnie z partnerami z USA jest wyrazem strategicznego sojuszu" - podkreślił wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Jak zauważył, rząd jest w pełni zaangażowany w transformację energetyczną oraz energetykę jądrową, będącą ważnym elementem transformacji.

Z kolei ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski ocenił, że uruchomienie Centrum to inwestycja w relacje Polska-USA. "Strategiczne partnerstwo energetyczne to więcej niż tylko jeden projekt jądrowy" - dodał Brzezinski.

Szkolenia Centrum będą skierowane do szerokiego grona odbiorców, reprezentujących m.in.: uczelnie, instytucje oraz firmy zaangażowane w realizację projektów jądrowych w Polsce. Jak poinformowało ministerstwo klimatu, zainteresowanie udziałem wyraziły uczelnie, spółki realizujące bądź planujące realizowanie projektów jądrowych, instytucje dozorowe jak PAA czy UDT, instytuty badawcze jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Zainteresowane są też krajowe firmy z szeroko pojętego łańcucha dostaw i przemysłu w celu przygotowania się w zakresie certyfikacji, kodów, standardów i wymagań jądrowych właściwych dla amerykańskich technologii.

Szkolenia w ramach Centrum – w zależności od ich formy i specyfiki – będą odbywać się online lub stacjonarnie, zarówno w Polsce, jak i Stanach Zjednoczonych m.in. na obiektach jądrowych.

Pierwszą elektrownię w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej wybudować ma konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel w technologii AP1000 Westinghouse. Konsorcjum realizuje obecnie kontrakt na zaprojektowanie elektrowni, która ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Budowa miałaby ruszyć w 2026 r. Inwestorem elektrowni jest państwowa spółka PEJ.

Równolegle trwają prace nad projektami małych reaktorów modułowych SMR, m.in. w amerykańskiej technologii BWRX-300, których budowę planuje OSGE - spółka Orlenu i Synthosu. (PAP)

wkr/ mmu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.06.2018. Zakład Produkcyjny PKN Orlen w Płocku. PAP/Marcin Bednarski

    Orlen rekrutuje studentów i absolwentów uczelni na letnie, płatne praktyki

  • Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

    Naukowiec ze Szczecina opatentował termoodporną taśmę o właściwościach biobójczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera