Węchowa samoświadomość węży

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Węże wykazują oznaki samorozpoznania w „teście lustra” opartym na zapachu – informuje pismo „Proceedings of the Royal Society B”.

Tak zwany test lustra pozwala sprawdzić, czy zwierzę ma świadomość, że odbicie w lustrze jest obrazem niego samego, a nie innym osobnikiem. W tym celu naukowcy oznaczają farbą obszar ciała, którego nie widać bez lustra, na przykład czoło. Jeśli zwierzę dotknie tego znaku, patrząc w lustro, jest świadome, że to odbicie jego samego. Test lustra "zdały" między innymi szympansy, orangutany, delfiny, słonie, konie, sroki czy niektóre ryby.

Problem w tym, że dla wielu zwierząt, chociażby gadów, wzrok nie jest najważniejszym ze zmysłów. A węże na przykład nie mają kończyn, którymi mogłyby dotykać lustra.

Dlatego właśnie Noam Miller i jego współpracownicy z Wilfrid Laurier University w Kanadzie opracowali zapachową wersję testu.

Próbie poddany został bardzo pospolity w Ameryce Północnej i łatwy w hodowli, niejadowity ogrodowiec zwyczajny (Thamnophis sirtalis sirtalis), zwany też pończosznikiem oraz pyton królewski (Python regius), niewielki, ładnie ubarwiony dusiciel.

Naukowcy najpierw zebrali zapachy 36 pończoszników i 18 pytonów, przeciągając po ich skórze wacikami. Następnie każdemu wężowi zaprezentowali pięć zapachów: jego własny, własny z dodatkiem oliwy z oliwek, samą oliwę z oliwek, zapach innego węża tego samego gatunku oraz zapach innego węża z dodatkiem oliwy.

Reagując na własny zmodyfikowany zapach, pończoszniki wykonywały więcej długich ruchów językiem w porównaniu z resztą zapachów. Sugeruje to, że rozpoznały własny zapach i poczuły niejakie zdziwienie domieszką oliwy. Natomiast pytony królewskie na wszystkie zapachy reagowały tak samo.

Autorzy publikacji przypuszczają, że ta różnica w percepcji może mieć związek z różnicami w zachowaniach społecznych obu gatunków - pończoszniki są znacznie bardziej towarzyskie, na przykład zimują w grupach liczących po kilkaset osobników, a pojedyncza samica może mieć w krótkim czasie dziesiątki partnerów. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera