Prof. Ryszard Minkiewicz ponownie został rektorem Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku

07.05.2022. Rektor  Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Ryszard Minkiewicz. PAP/Marcin Gadomski
07.05.2022. Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Ryszard Minkiewicz. PAP/Marcin Gadomski

Prof. Ryszard Minkiewicz ponownie wybrany na rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - podało biuro prasowe uczelni. Nowa kadencja obecnie urzędującego rektora rozpocznie się 1 września br.

Prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz był jedynym kandydatem na rektora na kolejną kadencję. W głosowaniu, które odbyło się 8 kwietnia, udział wzięło 62 członków Kolegium Elektorów. Obecny rektor otrzymał 56 głosów (ponad 90 proc.) poparcia.

Jak podała uczelnia, do udziału w tajnym głosowaniu uprawnione było Kolegium Elektorów Akademii Muzycznej. Składa się ono z 70 elektorek i elektorów wyłonionych spośród wszystkich grup społeczności akademickiej w głosowaniach 23 lutego i 4 marca 2024 r. na podstawie obowiązującego Regulaminu Wyborczego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

"Przeszliśmy ze sobą cztery bardzo trudne lata, w których musieliśmy wypracowywać nowe formy pracy i współpracy. Dlatego mieliście państwo obraz Minkiewicza jako strażaka gaszącego różne pożary. Ufam, że życie się ułoży tak, że będziemy mogli realizować normalną politykę uczelni na chwałę aMuz oraz wszystkich jej studentów i pracowników" - powiedział, cytowany w komunikacie, rektor uczelni.

Podziękował za okazane zaufanie i podkreślił, że reelekcja jest komplementem. "Tak odbieram tę państwa decyzję" - stwierdził.

Uczelnia podała, że prof. Minkiewicz funkcję rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku sprawuje od 2020 r. Wcześniej był prodziekanem (1996–2002) oraz dziekanem (2008–12) Wydziału Wokalno-Aktorskiego, a w kadencji 2012–20 pełnił funkcję prorektora ds. artystycznych i współpracy z zagranicą oraz prorektora ds. artystycznych.

Ryszard Minkiewicz jest profesorem sztuk muzycznych. Ukończył Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Wydział Wokalno-Aktorski tej samej uczelni (dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. dr. hab. Piotra Kusiewicza). W macierzystej uczelni pracuje od 1992 roku. Prowadzi klasę śpiewu na specjalnościach "śpiew solowy" oraz "musical".

Jest laureatem nagrody specjalnej na III Konkursie Wokalnym im. A. Sari w Nowym Sączu za wykonanie współczesnej liryki wokalnej. W 1992 r. został laureatem III Nagrody (I nagrody jury nie przyznało) XXXVIII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Tuluzie, otrzymując równocześnie nagrodę Syndykatu Dyrektorów Teatrów Francuskich.

Współpracuje z wieloma teatrami operowymi i muzycznymi, m.in. Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Krakowską, Warszawską Operą Kameralną, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Wrocławską.

Często gości na różnorodnych festiwalach muzycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą (festiwale w Tallinnie, Moskwie, Paryżu; Gaude Mater w Częstochowie, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Praska Wiosna, BBS Proms, Salzburgerfestspiele, Festiwal Operowy Telewizji Mezzo, Festival de Musica de Canarias – Las Palmas i inne).

Prof. Minkiewicz został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jest laureatem licznych nagród, m.in. Nagród Prezydenta Miasta Gdańska czy Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska za rok 2016 w kategorii rola męska za kreację Jedidji Pottera w operze Krzysztofa Pendereckiego "Czarna Maska" Opery Bałtyckiej w reżyserii Marka Weissa na scenie Opery Bałtyckiej.(PAP)

pm/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera