Amerykańska agencja kosmiczna NASA oraz japońskie władze podpisały porozumienie dotyczące eksploracji naturalnego satelity Ziemi. Do projektu Artemis Japonia dostarczy łazik do misji załogowych i bezzałogowych. Dodatkowo japońscy kosmonauci wezmą udział w dwóch misjach księżycowych.
9 kwietnia w siedzibie NASA w Waszyngtonie podpisano porozumienie pomiędzy NASA a japońskim Ministerstwem Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT). Przewiduje ono, iż Japonia zaprojektuje, wybuduje i będzie obsługiwać łazik utrzymujący ciśnienie. Pojazd ma być przeznaczony do użytku w ramach misji załogowych i bezzałogowych na powierzchni Księżyca.
NASA zajmie się wystrzeleniem łazika i dostarczeniem go na Księżyc. Co więcej, amerykański prezydent Joe Biden i japoński premier Fumio Kishida zapowiedzieli, że pierwszych nieamerykańskim astronautą, który wyląduje na Księżycu w ramach programu Artemis, będzie Japończyk.
Japoński łazik ma mieć zamkniętą kabinę i utrzymywać ciśnienie. Pozwoli na dalekie podróże i prowadzenie badań w zróżnicowanych obszarach. Będzie pełnił rolę mobilnego habitatu i laboratorium, w którym astronauci mogą żyć i pracować.
Według założeń, łazikiem będzie mogła podróżować dwójka astronautów przez okres do 30 dni. NASA planuje użyć tego typu łazika w misji Artemis VII w roku 2031 i w kolejnych misjach przez następne 10 lat. Niedawno amerykańska agencja ogłosiła także decyzje dotyczące innego rodzaju księżycowego pojazdu dla astronautów (lunar terrain vehicle, LHV), który zaprojektują amerykańskie firmy dla misji Artemis V planowanej na 2030 rok.
Amerykańsko-japońska umowa jest kontynuacją porozumienia zawartego w styczniu 2023 roku, będącego bardziej ogólną umową o współpracy w badaniach kosmosu do celów pokojowych. Na przykład Japonia weźmie udział w amerykańskich projektach Dragonfly (dron, który będzie latał w atmosferze Tytana) czy Nancy Grace Roman Telescope (kosmiczny teleskop do obserwacji w podczerwieni). Z kolei Stany Zjednoczone włącza się w japoński projekt satelity SOLAR-C do obserwacji Słońca.
Wcześniej w 2022 roku oba kraje podpisały umowę dotyczącą współpracy przy stacji kosmicznej Gateway (planowana załogowa stacja kosmiczna w pobliżu Księżyca). Amerykanie umożliwią lot na nią japońskiemu astronaucie. Japonia dostarczy też systemy kontroli środowiska i wspierania życia, a także pomoże w transporcie ładunków.(PAP)
cza/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.