Chiny/ Pierwsze zbiory herbaty z wykorzystaniem robota

Adobe Stock
Adobe Stock

Podczas tegorocznych zbiorów herbaty w Hangzhou, w prowincji Zhejiang na wschodzie Chin, po raz pierwszy wykorzystano robota. ChRL jest światowym liderem produkując 47 proc. herbaty.

Robot stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Zhejiang Sci-Tech waży 550 kg i jest zasilany panelami słonecznymi. Prace nad nim rozpoczęły się w 2019 roku – informuje gazeta „China Daily”.

Maszyna, wyposażona w kamery oraz ramiona, wykonuje precyzyjne cięcie na szczycie herbacianych krzewów. Pączek, zawierający jeden liść, ma długość ok. 2 cm, a ogonek liścia od 3 do 5 mm. Jak informują naukowcy, wydajność robota osiąga do 1,5 sekundy na liść herbaty.

Robot wykorzystywany jest przy zbiorze wiosennej herbaty Longjing (smocza studnia), która uprawiana jest w okolicach jeziora Zachodniego w prowincji Zhejiang. Do tej pory zbieraniem górnych pąków z jednym lub z dwoma liśćmi było oparte na pracy ręcznej.

Odmiana Longjiang to jedna z najsłynniejszych zielonych herbat, zaliczana do klasy premium.

Wykorzystanie robota na plantacjach herbaty to także rozwiązanie problemu demograficznego, gdyż obecnie średni wiek zbieraczy to około 60 lat – pisze chińska prasa. Naukowcy stwierdzili, że szybkością dorównuje on pracy człowieka.

Herbata uprawiana jest w ponad 60 krajach. Chiny produkują 47 proc. herbaty na świecie, kolejne są Indie, Kenia i Sri Lanka – podaje FAO. Zielona herbata to 58,3 proc. chińskiej produkcji, czarna to 15,2 proc., pu erh – 13, 4 proc, a oolong – 9,8 proc – informuje First Tea, największy eksporter herbaty w Chinach.

Według International Tea Committee (ITC) globalna konsumpcja herbaty wynosi 6,209 mln kg. Przyjmując średnio 3 gramy na filiżankę, oznacza to, że ponad 5 miliardów filiżanek herbaty jest wypijanych codziennie na całym świecie.

Prognozowane światowe przychody na rynku herbaty mają osiągnąć około 127,3 mld dolarów w 2024 r., przy najwyższym popycie w Chinach. Przewiduje się, że w 2025 r. rynek wykaże wzrost wolumenu o 2,3 proc. Globalne przychody mają wzrosnąć do 160 mld dolarów w 2028 r. (PAP)

mzb/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera