USA/ Naukowcy: najpopularniejsza kawa na świecie ma 600 tys. lat

Fot. EPA/YAHYA ARHAB 1.10.2023
Fot. EPA/YAHYA ARHAB 1.10.2023

Gatunek kawy arabskiej (Coffea arabica) pojawił się ok. 600 tys. lat temu – stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo, o czym informuje w poniedziałek Associated Press. Biolodzy, wykorzystując geny krzewów kawowych z całego świata, stworzyli drzewo genealogiczne najpopularniejszego gatunku kawy na świecie.

Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie naukowym "Nature Genetics".

Znana nam dzisiaj kawa arabska pojawiła się ok. 600 tys. lat temu poprzez naturalną krzyżówkę dwóch innych gatunków kawy, czyli bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka – podkreślił Victor Albert, biolog z Uniwersytetu w Buffalo, który współprowadził badanie. Dzikie gatunki kawy pochodzą z Etiopii, ale za prekursora produkcji kawy uważa się Jemen, gdzie ziarna była palone, mielone i sprzedawane już w XIV w.

Kawa arabska, ceniona za słodki i delikatny smak, stanowi obecnie ok. 60-70 proc. światowego rynku kawy, pozostałą część stanowi robusta, mocniejsza i bardziej gorzka.

Naukowcy, aby zbadać przeszłość kawy, przeanalizowali genomy m.in. Coffea canephora oraz 30 innych roślin, w tym próbkę z XVIII w. z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, którą szwedzki przyrodnik Karol Linneusz użył przy oznaczeniu botanicznym rośliny.

Badania dotyczące tego, w jaki sposób powstał gatunek kawy arabskiej, pomogą w przyszłości w stworzeniu skutecznych preparatów do ochrony upraw – zaznaczył biolog Fabian Echeverria-Beirute z Texas A&M University, który był zaangażowany w badania.(PAP)

mzb/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedna z dwóch firm zbuduje towarowy pojazd kosmiczny dla ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Herbata matcha może chronić przed paradontozą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera